The Blogstroke

Annette Griffus covers swimming, from age-group to high school and the Olympics.
Subscribe to RSS

Locals among top 10 in PNS rankings

June 20th, 2013 by Annette Griffus

With the club season underway, I thought I’d see how our local club teams are faring in terms of top times and it’s good news all around.

Seven of the eight peninsula-based teams have at least one swimmer ranked in the top 10 in the Pacific Northwest (pns.org). I’m listing the area swimmers that have achieved a top 10 time this calendar year. The rankings go through the top 25 which you can find here. My list is long-course meters. The lone exception is girls 9-year-old division. The names that are bolded below means that swimmer is No. 1 in at least one event.

Among them is Bainbridge Island SC’s Lia Campbell. Campbell is No. 1 in nine of the 12 events she swims.

Other swimmers who have multiple No. 1 top times include; Eleanor Beers of Poulsbo Piranhas ST, 50 and 100 freestyle; Brianna Hoffman, PPST, 100 free, 400 free; Ian Lipton, BISC, 50 free, 200 free, 100 free; Aaron Markow, BISC, 50 breast, 100 breast; James Sanchez, Bremerton Y ST, 50 butterfly, 100 fly; and Dylan Macabitas, Puget Sound SC, 100 back, 200 back.

At some point this summer, I’ll also put together the all-time top 10 list.

I think these lists are fun and informative. Plus, you can impress your friends with your knowledge of local swimming.

PNS Top Times

Thru 6/2/13

Locals (Top 10)

Girls

8-under

Emma Solseng (BISC): 50 free, 4th, 41.16; 50 back, 9th, 49.64; 50 breast, 2nd, 54.10; 100 back, 6th, 1:47.64; 100 breast, 2nd, 2:00.77.

Eleanor Hebard (OAC): 50 free, 5th, 41.81; 100 free, 6th, 1:34.31; 50 breast, 7th, 57.52; 100 back, 8th, 1:51.75; 50 fly, 10th, 50.83.

Nohealani Devine (BTST): 200 free, 2nd, 3:24.93; 100 free, 10th, 1:35.71; 50 breast, 3rd, 54.71; 100 back, 9th, 1:54.13; 100 breast, 5th, 2:04.80.

Kate Tlapa (BISC): 200 free, 8th, 3:50.48; 200 IM, 5th, 4:10.72.

Emma Johnson (OAC): 200 IM, 7th, 4:51.69.

Evelyn Beers (PPST): 200 IM, 8th, 4:52.33; 100 fly, 3rd, 2:37.83.

9 years (SCM)

Brianna Hoffman (PPST): 50 free, 2nd, 35.65; 100 free, 1st, 1:17.53; 400 free, 1st, 6:08.23; 50 fly, 3rd, 39.77; 200 IM, 4th, 3:19.00; 100 fly, 2nd, 1:36.10.

Ava Harris (PPST): 50 fly, 6th, 40.76.

Christina Glaser (PSSC): 400 free, 5th, 6:58.94.

Sage Hunter (PASC): 400 free, 8th, 7:46.93.

Margaret Hayes (BISC): 500 free, 4th, 36.21.

Claire Camacho (BISC): 100 back, 10th, 1:36.98.

10 years

Leah Farah (BISC): 200 free, 6th, 2:45.52.

Brianna Hoffman (PPST): 400 free, 2nd, 6:01.83.

Elizabeth Helmer (OAC): 6:50.02.

11 years

Eleanor Beers (PPST): 50 free, 1st, 29.69; Beers, 100 free, 1st, 1:05.92; 200 back, 4th, 2:56.36; 100 breast, 7th, 1:31.96; 50 breast, 9th, 41.79; 50 fly, 5th, 33.25; 200 fly, 9th, 3:17.78.

Shannon Campbell (BISC): 400 free, 10th, 5:22.36.

12 years

Hannah Tonsmann (BISC): 200 free, 5th, 2:22.88; 500 free, 6th, 5:05.05; 800 free, 8th, 10:44.27;

Shea Schardein (BISC): 500 free, 7th, 5:05.17; 100 breast, 9th, 1:28.08; 200 IM, 10th, 2:45.84.

Katryn Moran (PPST): 50 back, 6th, 35.08; 50 fly, 9th, 33.58.

13 years

Lia Campbell (BISC): 50 free, 1st, 28.05; 200 free, 1st, 2:12.15; 100 free, 1st, 1:00.43; 400 free, 1st, 4:37.58; 100 back, 1st, 1:10.88; 1,500 free, 1st, 18:59.79; 200 back, 2nd, 2:34.39; 100 breast, 8th, 1:26.20; 100 fly, 1st, 1:08.82; 200 fly, 2nd, 2:33.02; 200 IM, 1st, 2:33.99; 400 IM, 1st, 5:22.26.

Mya King (PPST): 50 free, 10th, 29.69.

Carina Laukaitis (BISC): 100 free, 7th, 1:05.37; 100 back, 5th, 1:12.91; 200 back, 5th, 2:37.73.

Lauren Witty (BISC): 800 free, 6th, 10:49.95; 100 fly, 10th, 1:12.86; 200 fly, 9th, 2:49.37; 200 IM, 10th, 2:41.84.

Ann Carr (BISC): 1,500 free, 7th, 23:15.69.

14 years

Serita Solis (PPST): 50 free, 8th, 29.91.

Candice Rosen (BISC): 50 free, 9th, 39.98; 200 free, 6th, 2:19.77.

Julia Lapin (BISC): 100 breaststroke, 9th, 1:27.19.

16 years

Kelsey Crane (OAC): 200 IM, 3rd, 2:21.46; 200 fly, 3rd, 2:29.70; 400 IM, 4th, 5:32.30; 6T, 200 free, 2:15.86; 400 free, 6th, 4:50.36; 100 free, 9th, 1:03.69; 100 fly, 5th, 1:07.29.

Katherine Anderson (PPST): 100 breast, 8th, 1:23.64.

Boys

8-under

Sean Markow (BISC): 50 free, 8th, 41.16; 100 free, 9th, 1:35.40; 50 breast, 6th, 55.77; 100 breast, 5th, 2:03.15; 50 fly, 6th, 47.07; 200 IM, 5th, 3:50.32; 100 fly, 1st, 1:45.61.

Curtis Stewart (OAC): 200 free, 8th, 4:09.25; 20 0IM, 7th, 5:26.76.

Ruarc Burchell (OAC): 200 free, 9th, 4:52.21.

Brendan Kerns (BYST): 50 breast, 10th, 56.93.

9 years

Ian Lipton (BISC): 50 free, 1st, 33.23; 200 free, 1st, 2:39.66; 100 free, 1st, 1:13.87; 50 back, 2nd, 38.56; 50 breast, 8th, 50.37; 100 back, 2nd, 1:23.65; 100 breast, 3rd, 1:46.21; 50 fly, 2nd, 38.62; 200 IM, 2nd, 3:04.28; 100 fly, 3rd, 1:30.18.

Dieter Meyer (BYST): 50 free, 10th, 37.72; 400 free, 1st, 6:25.42.

Isaac Beers (PPST): 50 free, 9th, 37.52; 200 free, 9th, 3:04.84; 100 free, 10th, 1:25.33; 50 back, 9th, 45.37; 100 back, 10th, 1:39.34; 50 fly, 3rd, 39.20; 100 fly, 4th, 1:32.39.

Andrew Renninger (BTST): 20 free, 6th, 3:02.51; 100 free, 6th, 1:23.29.

Tyler Stewart (OAC): 400 free, 2nd, 6:33.38; 100 fly, 9th, 2:02.95.

Daultan Lynam (PSSC): 100 fly, 10th, 2:03.87.

10 years

Aron Markow (BISC): 50 free, 3rd, 32.83; 100 free, 2nd, 1:13.99; 50 back, 3rd, 38.59; 100 back, 8th, 1:26.94; 200 free, 10th, 2:47.76; 50 breast, 1st, 42.14; 100 breast, 1st, 1:31.87;

James Sanchez (BTST): 50 free, 5th, 33.42; 100 free, 5th, 1:14.45; 50 back, 8th, 40.58; 100 back, 6th, 1:26.25; 50 fly, 1st, 35.20; 100 fly, 1st, 1:24.07; 50 breast, 2nd, 43.61; 100 breast, 7th, 1:38.86.

Adrian King (PPST): 50 free, 10th, 34.79; 50 back, 5th, 39.55; 100 back, 9th, 1:27.20.

11 years

Timothy Gallagher (PPST): 50 free, 8th, 30.73; 100 free, 4th, 1:06.60; 200 free, 7th, 2:50.89; 50 fly, 4th, 32.62; 100 fly, 4th, 1:14.24; 200 fly, 4th, 3:00.31; 200 IM, 6th, 2:46.94; 100 back, 4th, 1:19.06; 100 breast, 9th, 1:30.82; 200 breast; 4th, 3:11.22.

Andrew Witty (BISC): 200 back, 10th, 3:00.20.

Kevin Houseman (PSSC): 50 breast, 2nd, 36.91; 200 breast, 3rd, 3:09.67; 200 IM, 9th, 2:51.76; 50 back, 10th, 37.42; 100 breast, 5th, 1:27.06.

Jude Wenker (BISC): 50 breast, 10th, 42.37; 100 breast, 10th, 1:32.72.

Max Eyrich (BISC): 400 IM, 9th, 6:22.96.

12 years

Makai Ingalls (BISC): 50 free, 9th, 29.89; 200 back; 8th, 2:50.62; 100 fly, 8th, 1:15.72; 400 free, 6th, 5:12.48; 100 back, 9th, 1:16.73; 200 fly, 7th, 2:57.13; 200 IM, 6th, 2:44.02.

Ross Burchell (OAC): 800 free, 2nd, 10:53.90; 400 free, 9th, 5:21.18.

Isaiah Snow (BYST) 50 fly, 4th, 32.56; 400 free, 4th, 5:10.75.

Tim Gallagher (PPST: 100 fly, 7th, 1:15.08; 400 IM, 4th, 5:54.88; 50 back, 8th, 35.52; 200 fly, 6th, 2:55.77; 200 IM, 9th, 2:45.53.

Zane Guyt (OAC): 200 breast, 10th, 3:12.93.

Nathan Rubie (OAC): 200 fly, 9th, 2:57.39.

13 years

Dylan Macabitas (PSSC): 100 back, 1st, 1:07.51; 200 back, 1st, 2:26.99; 200 free, 9th, 2:14.87.

14 years

Dylan Macabitas (PSSC): 200 back, 2nd, 2:25.02.

16 years

Logan McDaniel (BISC: 1,500, 5th, 18:45.22; 200 IM, 8th, 2:23.02; 400 IM, 8th, 5:06.06; 100 back, 7th, 1:05.16; 200 back, 6th, 2:21.90.

17 years

Keenan Grant (BISC): 100 breast, 6th, 1:13.83; 100 back, 8th, 1:07.92; 200 back, 7th, 2:24.98.

 

 

 

 

 

Email This Post Email This Post

Comments are closed.

About This Blogger

Annette Griffus has covered swimming since 2001, from age-group to high school and the Olympics.

Polls

Will Michael Phelps compete in 2016 Olympics?

View Results

Loading ... Loading ...
    follow me on Twitter