BISC’s Campbell wins two more SC titles

Bainbridge Island’s Lia Campbell won her fourth and fifth individual titles at the Northwest Age Group Short Course swimming championship Sunday at the King County Aquatic Center in Federal Way.

Campbell won the 13-year old 100-yard butterfly in 57.87 seconds. She followed that with a win in the 200 freestyle in one minute, 53.33 seconds.

In the 15-18 category, Kelsey Crane of the Olympic Aquatic Club won the 100 butterfly in 58.74. Crane was also third in the 200 free.

Other top local placers included BISC’s Mikelle Ackerley who was second in the 200 free in the 15-18 category; Kevin Houseman of Puget Sound Swim Club finished second in the boys 11 year old 50 breaststroke and BISC’s William Waite was second in the 11-12 year old in 200 backstroke in 2:07.91.

For a complete list of local finishers, see below;

Northwest Short Course Age Group Championships

At KCAC, Federal Way

Sunday (locals)

GIRLS

11 year old

50 breast—27, Shannon Campbell (BISC) 37.42. 200 free—25, Isabel Hendryx (PPST) 2:16.27; 26, Campbell (BISC) 2:16.71. 100 IM—16, Hendryx (PPST) 1:10.67; 34, S. Campbell (BISC) 1:14.88.

11-12 year old

200 breast—19, Shea Schardein (BISC) 2;25.42.

12 year old

50 breast—28, Greta Huber (BISC) 35.40; 31, Hannah Tonsmann (BISC) 36.09. 100 fly—22, Schardein (BISC) 1:07.63. 200 free—19, Tonsmann (BISC) 2:10.31.

13 year old

200 back—18, Carina Laukaitis (BISC) 2:18.20. 100 fly—1, Lia Campbell (BISC) 57.87; 29, Lauren Witty (BISC) 1:04.45. 200 free—1, Campbell (BISC) 1:53.33; 15, Witty (BISC) 2:04.38.

14 year old

100 fly—15T, Candice Rosen (BISC), Helen Teegan (KAC) 1:01.96.

15-18 year old

200 back—20, Allison Murphy (BISC) 2:15.23. 23, Natalie Ackerley (BISC) 2:16.13. 100 fly—1, Kelsey Crane (OAC) 58.74; 10, Sydney Bishoff (PSSC) 1:00.88. 200 free—2, Mikelle Ackerley (BISC) 1:57.01; 3, Crane (OAC) 1:58.48; 6, Levy (BISC) 1:59.27.

BOYS

11 year old

50 breast—2, Kevin Houseman (PSSC) 31.98; 16, Juke Wenker (BISC) 36.27. 50 fly—5, Tim Gallagher (PPST) 1:05.23. 200 free—24, Wenker (BISC) 2:20.53. 100 IM—8, Gallagher (PPST) 1:07.46; 14, Houseman (PSSC) 1:08.25; 20, Wenker (BISC) 1:11.04.

11-12 year old

200 back—2, Williams Waite (BISC) 2:07.91; 18, Makai Ingalls (BISC) 2:22.47.

12 year old

50 breast—34, Carter Hall (BISC) 36.20. 11, Ingalls (BISC) 1:03.51; 13, Isaiah Snow (Brem WMCA) 1:04.47. 200 free—5, Waite (BISC) 1:57.90. 200 free—16, Snow (Brem YMCA) 2:05.16. 100 IM—10, Snow (Brem YMCA) 1:04.87.

13 year old

200 back—4, Dylan Macabitas (PSSC) 2:02.69. 100 fly—24, John Carlin (Brem YMCA) 1:02.10. 200 free—14, Macabitas (PSSC) 1:56.74.

15-18 year old

200 back—16, Sam Alpaugh (BISC) 2:05.27; 18, Keenan Grant (BISC) 2:07.60. 100 fly—15, Marcus Tonsmann (BISC) 55.93. 200 free—16, Tonsmann (BISC) 1:53.31.