BISC’s Campbell wins two more titles at age group champs

Bainbridge Island Swim Club’s Lia Campbell won two more events at the Northwest Region Short Course Age Group championships Saturday at the King County Aquatic Center in Federal Way.

Campbell, 13, won the 100-yard freestyle in 52.72 seconds and the 500 free in five minutes, 3.18 seconds. Campbell also won the 50 free on Friday.

Eleanor Beers of the Poulsbo Piranhas won her second event in the 10 & Under division, the 100 free in 58.74. Beers was also third in the 50 butterfly (30.03).

Other local top placers include Kelsey Crane of Olympic Aquatic Club, who was second in the 200 individual medley in the 15-18 category with a time of 2:11.09; BISC’s Candice Rosen was second in the 14-year-old 200 breaststroke in 2:25.04 and BISC’s Allison Murphy was third in the 15-18 200 breaststroke (2:30.47).

Bainbridge’s boys 200 medley relay placed third in the 15-18 division (3:48.83).

For complete listings of local finishers, see below;

NW Short Course Age Group Championships

At KCAC, Federal Way

Saturday (locals)

BOYS

10&U

200 medley relay—12, Bainbridge Island SC (Ian Lipton, Nathaniel Lapin, Andrew Witty, Finn Malloy) 2:23.85. 50 fly—10, James Sanchez (BTST) 32.50; 12, Witty (BISC) 32.96. 50 back—9, Sanchez (BTST) 34.06; 14, Adrian King (PPST) 34.38; 18, Lipton (BISC) 34.74; 22, Witty (BISC) 35.26. 100 free—27, Lipton (BISC) 1:07.40. 200 IM—12, Witty (BISC) 2:44.61; 13, Lipton (BISC) 2:45.02. 200 free relay—13, Bainbridge Island SC (Witty, Malloy, Nathaniel Lapin, Lipton) 2:07.90.

11 year old

50 fly—6, Tim Gallagher (PPST) 29.43. 50 back—11, Kevin Houseman (PSSC) 32.41; 27, Josh Minter (BISC) 34.05. 100 free—21, Jude Wenker (BISC) 1:04.57. 200 IM—8, Gallagher (PPST) 2:27.99; 32, Wenker (BISC) 2:40.28. 100 free—9, Hendryx (PPS) 59.51.

11-12 year old

200 medley relay—11, Bainbridge Island SC (William Waite, Carter Hall, Makai Ingalls, Jude Wenker) 4:30.53. 200 breast—15, Kevin Houseman (PSSC) 2:40.35. 200 breast—32, Carter Hall (BISC) 2:49.40.

12 year old

50 fly—11, Waite (BISC) 27.83; 12, Ingalls (BISC) 27.87; 13, Isaiah Snow (Brem YMCA) 28.18. 50 back—9, Waite (BISC) 28.62. 100 free—23, Snow (Brem YMCA) 57.84. 200 IM—9, Ingalls (BISC) 2:23.53.

13 year old

100 free—22, Dylan Macabitas (PSSC) 53.96; 27, John Carlin (Brem YMCA) 54.63. 500 free—Macabitas (PSSC) 5:16.02.

15-18 year old

200 medley relay—3, Bainbridge Island SC (Sam Alpaugh, Keenan Grant, Marcus Tonsmann, Adam Comeau) 3:48.83. 200 breast—17, Grant (BISC) 2:23.92.

GIRLS

10&U

200 medley relay—9, Bainbridge Island SC (Milena Broom, Leigh Farah, Moorea Eldon-Everts, Margaret Hayes) 2:24.52. 50 fly—3, Eleanor Beers (PPST) 30.03; 8, Eldon-Everts (BISC) 31.71. 50 back—10, Eldon-Everts (PPST) 33.20. 100 free—1, Beers (PPST) 58.74. 200 IM—13, Eldon-Everts (PPST) 2:40.60; 26, Farah (BISC) 2:48.22; DQ, Nadia Cole (PA). 200 free relay—13, Poulsbo Piranhas (Brianna Hoffman, Kristina DuPont, Ava Harris, Beers) 2:07.02; 15, Bainbridge Island SC (Farah, Broom, Margaret Hayes, Eldon-Everts) 2:08.90.

11 year old

50 fly—24, Chloe Partsch (OAC) 31.55. 50 back—11, Isabel Hendryx (PPST) 31.90. 200 IM—16, Mackenzie Johnson (PASC) 2:32.84; 20, Samantha Campbell (BISC) 2:34.29. 500 free—25, Johnson (PASC) 6:02.04.

11-12 year old

200 breast—29, Hannah Tonsmann (BISC) 2:47.05.

12 year old

50 back—7, Katryn Moran (PPST) 29.92. 22, Tonsmann (BISC) 5:41.19.

13 year old

200 breast—9, Lapin (BISC) 2:34.78; 17, Witty (BISC) 2:37.04; 34, Samantha Sinopole (PPST) 2:45.28. 200 IM—20, Witty (BISC) 2:20.38. 500 free—1, Lia Campbell (BISC) 5:03.18; 13, Laukaitis (BISC) 5:33.62. 100 free—1, Campbell (BISC) 52.76.

13-14 year old

200 medley relay—11, Bainbridge Island SC (Carina Laukaitis, Julia Lapin, Candice Rosen, Campbell) 4:15.58.

14 year old

200 breast—2, Candice Rosen (BISC) 2:25.04.

15-18 year old

200 medley relay—4, Bainbridge Island SC (Natalie Ackerley, Geneva Levy, Amanda Comeau, Mikelle Ackerley) 4:10.55. 200 breast—3, Allison Murphy (BISC) 2:30.47; 15, N. Ackerley (BISC) 2:34.41. 100 free—5, M. Ackerley (BISC) 54.806; 6, Kelsey Crane (OAC) 55.04; 16, Levy (BISC) 55.79. 200 IM—2, Crane (OAC) 2:11.09; 7, Levy (BISC) 2:14.64; 14, N. Ackerley (BISC) 2:16.06; 18, M. Ackerley (BISC) 2:17.46; 35, Tracie Macias (PASC) 2:22.46.