The Prep Beat

News updates on area high schools. By Sun sports staff writers Chuck Stark, Jeff Graham, Annette Griffus and Nathan Joyce.
Subscribe to RSS
Back to The Prep Beat

Archive for the ‘Volleyball’ Category

NK volleyball takes second at SunDome Tourney

Saturday, September 13th, 2014

North Kitsap volleyball coach Tim French praised his Vikings their performance Saturday at the SunDome Tournament in Yakima.

NK finished second to Central Valley.

“I’m really proud of them,” French said. “The girls got in a good amount of volleyball.”

The Vikings played three teams in pool play, which featured two-game matches. NK split with White River (25-23, 23-25), beat Kennewick (25-10, 25-16) and beat East Valley (25-14, 25-19).

In the winner’s bracket, NK beat Cascade of Leavenworth 21-25, 25-17, 15-11 and Eisenhower 25-23, 13-25, 15-7 to reach the championship match. The Vikings fell to Central Valley 20-25, 25-17, 15-9.

 


Volleyball: NK’s Holt named OL MVP

Thursday, November 21st, 2013

North Kitsap junior Sarah Holt was named the Olympic League volleyball most valuable player as she helped guide the Vikings to a fifth-place finish at the Class 2A state tournament last week.

Sequim’s Hannah Hudson, a senior libero, was named defensive MVP.

North Kitsap also had three players make the first team, freshman Bri Duchemin, senior Jennifer Gell and junior Mareena Clotfelter.

Christine Halberg of Port Angeles was named the coach of the year and Klahowya, North Mason and PA earned the co-team sportsmanship award.

Here’s the full list:

MVP—Sarah Holt, jr., OH, North Kitsap

Coach of the year—Christine Halberg, Port Angeles

Team sportsmanship award—Klahowya, North Mason, Port Angeles

First team—London Bockenstedt, sr., MH, Klahowya; Madison Hinrichs, sr., OH, Port Angeles; Alyse Armstrong, jr., S, Sequim; Mareena Clotfelter, jr., S/RS, North Kitsap; Jennifer Gell, sr., L, North Kitsap; Bri Duchemin, fr., MB/OH, North Kitsap.

Second team—Nicole Compton, sr., OH, Klahowya; Kenddra Harvey, sr., L, Port Angeles; Sierra Adams, so., OH, Olympic; Alexas Besand, sr., OH, Sequim; Bailee Jones, sr., MB, Port Angeles; Kimberly Gerken, sr., S, Kingston.

Honorable mention—Ciera Eisele, sr., OH, Klahowya; Brittany Norberg, sr., OPP, Port Angeles; Mikaela Shumaker, jr., MB, North Mason; Mekdes Crowley, jr., OH, North Kitsap; Ayane Yoshikawa, sr., OH, Bremerton; Emily Wallner, sr., S/OPP, Sequim.


Volleyball: Two Bainbridge players earn Mountain Division honors

Thursday, November 21st, 2013

Bainbridge volleyball players Lauren Sheehan and Emma Burgess were named All-Metro League Mountain Division first team.

Metro League
Mountain Division
MVP—Madison Burnett, sr., outside hitter, Seattle Prep
Coach of the year—Angie McKinnell, Eastside Catholic
First team—Kat Towslee, sr., OH, Eastside Catholic; Angelou Dunton, so., OH, Holy Names; Kate Bubar, jr., S, Seattle Prep; Lauren Sheehan, sr., OH, Bainbridge; Sophie Beckley, jr., OH, Blanchet; Devin Callahan, jr., S, Lakeside; Emma Burgess, sr., L, Bainbridge.
Second team—Kate McMullen, sr., MB, Seattle Prep; Milou Haskin, sr., MB, Seattle Prep; Noel Kennebreck, sr., MB; Holy Names; Carrie Diedrich, sr., OH, Holy Names; Colleen Nuss, sr., OH, Eastside Catholic; Taylor Elop, fr., L, Eastside Catholic; Marit Thorkildsen, OH/L, jr., Blanchet; Hannah Wagner, jr., OH, Bainbridge.
Honorable mention—Bainbridge, Kyra Easley, sr., RS.


Volleyball: CK, SK players named to Narrows All-League

Wednesday, November 20th, 2013

Five players from South Kitsap and Central Kitsap were named to the 4A All-Narrows League volleyball team on Tuesday.

Representing Central Kitsap were senior  Erin Kollars and junior Kemeka Corry on the second team. South Kitsap’s Hannah Spohn, a senior, was named to the second team as well.

Central Kitsap’s Alex Beck, a senior, and South senior Mikaela Strutz were honorable mention.

Here’s the full list of players selected:

League MVP—Courtney Schwan, sr., Bellarmine Prep

First team—Hannah St. Jean, sr., Olympia; Julia Wright, sr., Bellarmine; Katelyn Poitras, jr., Gig Harbor; Liz Fredrickson, sr., Gig Harbor; Rachel Kelson, sr., Olympia; Reghan Pukis, jr., Bellarmine.

Second team—Erin Kollars, sr., Central Kitsap; Hannah Spohn, sr., South Kitsap; Hannah Adam, jr., Olympia; Kayla Thaller, sr., Olympia; Kemeka Corry, jr., Central Kitsap; Lauren Sutton, jr., Gig Harbor; Lindsay Schelbert, sr., Bellarmine; Natalie Jensen, jr., Bellarmine.

Honorable mention—Alex Beck, sr., Central Kitsap; Emily Newberry, sr., Bellarmine; Jona Spiller, jr., Olympia; Lauren Schultz, sr., Stadium; Mikaela Strutz, sr., South Kitsap; Summer Adams, sr., Gig Harbor; Sidohan Copeland, sr., Yelm.


State volleyball: NK will play for trophy

Saturday, November 16th, 2013

The North Kitsap Vikings held off the Colville Indians in a loser-out match Saturday morning to move into the trophy round at the Class 2A state volleyball tournament at Pierce College in Lakewood.

North Kitsap won 3-2. Game scores were 25-13, 22-25, 25-13, 23-25, 15-11. The Vikings will play Tumwater for the fifth/eigth place trophy at about 3 p.m.


State 2A volleyball: North Kitsap moves into quarterfinals

Friday, November 15th, 2013

North Kitsap beat Ridgefield 3-2 to advance into Friday night’s quarterfinals at the Class 2A state volleyball tournament at Pierce College in Lakewood.

The Vikings (19-1) jumped out to a 2-0 lead, 25-8, 25-19, before the Spudders rallied in two close games, 25-23, 25-23, to force the fifth game. NK won 15-12.

The Vikings face West Valley of Yakima, a 3-0 winner over Lynden, in the quarterfinals. The match is scheduled to start at 8:15 p.m., but the tournament is running an hour behind so closer to 9:15 maybe 9:30 p.m.


NK’s Sarah Holt named OL volleyball MVP

Friday, November 15th, 2013

North Kitsap’s junior outside hitter Sarah Holt was named the Olympic League MVP while senior libero Hannah Hudson of Sequim was named the defensive MVP.

Port Angeles’ Christine Halberg was named the coach of the year while Klahowya, North Mason and Port Angeles tied for the sportsmanship award.

Here’s the full team:

First team—London Bockenstedt, sr., MH, Klahowya; Madison Hinrichs, sr. OH, Port Angeles; Alyse Armstrong, jr., S, Sequim; Mareena Clotfelter, sr., S/RS, North Kitsap; Jennifer Gell, sr., L, North Kitsap; Bri Duchemin, fr., MB/OH, North Kitsap.

Second team—Nicole Compton, sr., OH, Klahowya; Kendra Harvey, sr., L, Port Angeles; Sierra Adams, so., OH, Olympic; Alexas Besand, sr., OH, Sequim; Bailee Jones, sr., MB, Port Angeles; Kimberly Gerkin, sr., S, Kingston.

Honorable mention—Ciera Eisele, sr., OH, Klahowya; Brittany Norberg, sr., OPP, Port Angeles; Mikaela Shumaker, sr., MB, North Mason; Mekdes Crowley, jr., OH, North Kitsap; Ayane Yoshikawa, sr., OH, Bremerton; Emily Wallner, jr., S/OPP, Sequim; Destinee Ramos, sr., L, Olympic; Megan Lee, jr., L, Port Townsend; Aimee Zehrung, sr., L, Kingston; Alisson Knauff, jr., MB, Kingston; Emma LeBlanc, jr., DS, Sequim; Quincy Satran, jr., MB/S, North Mason; Tucker Alexander, so., MH, Bremerton; Cheyenne Stefan, jr., L, Klahowya; Megan Juran, jr., OH, Port Townsend.


ICYMI: Breakdown of NK’s state volleyball history

Thursday, November 14th, 2013

Here’s what the North Kitsap Vikings have done in their school history at the Class 2A state volleyball tournament as well as their first-round opponent.

First appearance: 2010-11. North Kitsap lost to Selah 3-0 in its opener. Game scores were 25-12, 25-15, 25-15. In a loser-out match, NK lost to Lynden 3-0, 25-18, 25-15, 25-15.

Two in a row: The Vikings returned to state the following year, 2011-12, and won its first match in school history, 3-2 over East Valley of Yakima, 25-21, 25-20, 22-25, 16-25, 15-13. NK then lost to White River 3-0 (25-17, 25-20, 25-14) and Pullman 3-0 ( 25-17, 25-18, 25-15) to bow out.

No go: NK didn’t make it out of the district tournament in 2012-13.

The Spudders: Ridgefield is no stranger to state. The Spudders (the best high school mascot in the state next to the Pateros Billy Goats) have won four state titles and finished second four times in 32 state appearances. Ridgefield didn’t make the tourney last year, but in 2011-12 the Spudders went 2-2, losing to Chelan 3-0 in a loser-out match.


Listen to state volleyball and football online Friday

Thursday, November 14th, 2013

Kingston’s football game against No. 2 Lynden will be broadcast up in Bellingham on KGMI 790 AM. You can listen to the site here.

Eli Sports Network will have a live radio feed of the Class 2A state volleyball tournament, including North Kitsap’s opener against Ridgefield.

The match is slated for a 1:30 p.m. start at Pierce College in Lakewood.

You can follow along by clicking the link here.

If the Vikings win, they will play at 8:15 p.m. in the quarterfinals. A loss, and NK will be in a loser-out match at 5:15 p.m.

 


Final statewide volleyball poll: No locals ranked

Monday, November 11th, 2013

No local teams made the final rankings of the Washington State Volleyball Coaches Association this week.

Here’s the rankings:

Class 4A—1, Bellarmine Prep. 2, Newport. 3, Mead-Spokane. 4, Snohomish. 5, Kentwood. 6, Eisenhower-Yakima. 7, Central Valley-Spokane. 8, Emerald Ridge. 9, Skyline. 10, Camas.

Class 3A—1, Southridge. 2, University-Spokane. 3, Timberline. 4, Mercer Island. 5, Ferndale. 6, Shadle Park-Spokane. 7, Auburn Mountainview. 8, Seattle Prep. 9, Oak Harbor. 10, Eastside Catholic.

Class 2A—1, Burlington-Edison. 2, Capital. 3, West Valley. 4, Tumwater. 5, Ridgefield. 6, Sehome. 7, East Valley-Yakima. 8, Colville. 9, Washington-Tacoma. 10, Fife.

Class 1A—1, King’s. 2, Cascade-Leavenworth. 3, Annie Wright. 4, Chelan. 5, Cedar Park Christian. 6, Kalama. 7, Lynden Christian. 8, Freeman. 9, Lakeside. 10, Connell.

Class 2B—1, Colfax. 2, LaConner. 3, Wahkiakum. 4, Kittitas. 5, Davenport. 6, Morton White Pass. 7, Toutle Lake. 8, Darrington. 9, Tri Cities Prep. 10, White Swan.

Class 1B—1, Tekoa-Oakesdale. 2, Wilbur-Creston. 3, Sunnyside Christian. 4, Odessa-Harrington. 5, Pateros. 6, Almira Coulee-Hartline. 7, Pomeroy. 8, Colton. 9, Moses Lake Christian. 10, Shoreline Christian.


Available on Kindle

Archives