The Prep Beat

News updates on area high schools. By Sun sports staff writers Chuck Stark, Jeff Graham, Annette Griffus and Nathan Joyce.
Subscribe to RSS
Back to The Prep Beat

Archive for the ‘Football’ Category

Indiana requiring concussion testing for football coaches

Tuesday, March 25th, 2014

Here is a story from the Indianapolis Star about Indiana becoming first state in the nation to require concussion-awareness training for high school and youth football coaches.

Indiana’s governor signed a bill into law Monday that requires coaches (head coaches and assistants) to take a concussion-awareness course approved by the state’s department of education.

Coaches must take the course every two years and pass a test showing they understand the course content.


CK’s Anduze taking unofficial vist to Washington

Tuesday, March 11th, 2014

Central Kitsap junior football player Brion Anduze is taking an unofficial visit to the University of Washington on Saturday.

Anduze plays tight end and defensive end for the Cougars. As a tight end, Anduze projects to be one of the top prospects in the state for the class of 2015. Here is his profile according to the National Collegiate Scouting Association.


$60M Texas high school football stadium shut down

Friday, February 28th, 2014

From the Oh, really? file, the Texas high school stadium that cost $60 million (yes, that’s SIXTY) is being shut down 18 months after it opened.

Why? Cracks in the foundation.

What did they spend the money on? The scoreboard? Was Jerry Jones involved in this?

Here’s the story from the Associated Press.

Cracks force closure of $60M Texas HS stadium 

ALLEN, Texas (AP) — A $60 million Texas high school stadium that got national attention for its grandeur and price tag will be shut down indefinitely 18 months after its opening, school district officials said Thursday.

Eagle Stadium in the Dallas suburb of Allen will be closed until at least June for an examination of “extensive cracking” in the concrete of the stadium’s concourse, the district said in a statement Thursday. The closure will likely affect home games at the stadium this fall, the district said.

Built in 2012 as part of a $120 million bond issue, Eagle Stadium seats 18,000 people and sports a 38-foot-wide video board. Eagle Stadium’s opening was a moment of triumph for the community of Allen, a fast-growing Dallas suburb that has become home to a high school football powerhouse. The Eagles won the Class 5A Division I state championship last year.

District officials defended the cost — an eye-popping figure even in football-mad Texas, home to hundreds of schools playing under the “Friday Night Lights” — by calling the stadium an investment for generations of future Eagles fans and a much-needed upgrade from the district’s previous 35-year-old field.

They planned to host state playoff games and other events at Eagle Stadium. Instead, the district’s graduation ceremonies will be affected and all other events are now on hold.

“This is a significant investment for our community. We are very disappointed and upset that these problems have arisen,” said interim superintendent Beth Nicholas said. “It is unacceptable. Our students, families, and the entire community have always supported the district and our commitment to them is to make sure this issue is appropriately resolved.”

Officials said an engineering firm has completed about 10 percent of its review of the stadium. It is expected to recommend “appropriate” repairs, the statement said.

PBK Architects, the Texas firm that designed the stadium, did not return a message seeking comment Thursday.


Here’s what the Metro League could look like

Saturday, February 8th, 2014

Here’s the proposed alignment of the Metro League. This is for football, but it could be for other sports.
It seems pretty similar for Bainbridge, as they are in the division with all the private schools. All the other public schools are in two other divisions.
Which means, Bainbridge will keep playing powers O’Dea and Eastside Catholic in football.


SK getting closer to new football field?

Thursday, February 6th, 2014

South Kitsap football coach Eric Canton spent some time outside Wednesday morning, but it wasn’t for the Seahawks’ victory parade.
He watched as eight holes were dug — 12 inches wide and five feet deep — on the school’s football field. The soil samples will be used to determine drainage requirements as South Kitsap continues investigating the cost of a new turf field.
“We need to have that info,” said Canton, who estimates drainage costs could run between $100,000 and $400,000.
Canton believes the earliest a new field — he estimates the total cost being around $1 million — could be in place would be the 2015-16 school year. The question now is funding.
“We know we’re not going to get any money from the district,” Canton said.


Schwieterman, Dickson named All-State football

Thursday, December 19th, 2013

Kingston linebacker Aaron Dickson, the Olympic League MVP and Kitsap Sun player of the year, was named to the Associated Press All-State football team for 2A.
Central Kitsap defensive back Andrew Schweiterman, the Narrows League 4A defensive MVP, was named All-State for 4A.
Sequim’s Brett Wright was All-State for all-purpose/kick returner.
Port Townsend’s Jacob King was All-State at defensive back at 1A. PT’s Skyler Coppenrath was second team on the defensive line.
Bellevue’s Budda Baker was the state player of the year.

SEATTLE (AP) — The 2013 Associated Press Washington state All-State team list:
All-Classifications player of the year: Budda Baker, Bellevue.
___
CLASS 4A
Player of the year: Reilly Hennessey, Camas.
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Reilly Hennessey, sr., Camas.
Running backs: Chico McClatcher, jr., Federal Way; Clifton Lozano, sr., Chiawana; Conner Baumann, sr., Newport.
Wide receivers: Zach Eagle, sr., Camas; Deion Singleton, sr., Chiawana.
Tight end: Henderson Belk, sr., Kamiak.
Offensive line: Chandler Newell, sr., Chiawana; Drew Clarkson, sr., Camas; Jose Jimenez, sr., Eisenhower; Andreas Dillard, sr., Woodinville; Foster Sarell, fr., Graham-Kapowski.
Defense
Defensive line: Mark DeRuyter, sr., Chiawana; Josh Wright, sr., Skyline; Jesse Nickens, jr., Davis; Evan Miksch, sr., Lake Stevens.
Linebackers: Alex Weber, sr., Chiawana; Michael DiGenova, sr., Camas; Tristan Brock, jr., Mount Vernon; Jackson Lewis, jr., Davis.
Defensive backs: Keenan Curran, sr., Federal Way; Deion Singleton, sr., Chiawana; Mitch Fettig, sr., Olympia; Andrew Schwieterman, sr., Central Kitsap.
Special Teams
Placekicker: Garrett King, jr., Wenatchee.
Punter: Josh Smith, sr., Cascade.
All-purpose/returner: Chico McClatcher, jr., Federal Way.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Joey Zamora, sr., Chiawana .
Running backs: Leon Siofele, sr., Union; Teague James, sr., Graham-Kapowsin; Isaiah Brandt-Sims, sr., Wenatchee.
Wide receivers: Ridge Harmon, sr., Eisenhower; Deshon Williams, sr., Tahoma.
Tight end: Eric Briscoe, soph., Davis.
Offensive line: Travis Bakken, sr., Edmonds-Woodway; Mason Johnson, sr., Kentlake; Owen Gaylor, sr., Gig Harbor; J.D. Boden, sr., Central Valley; Kayden Maughan, sr., Chiawana.
Defense
Defensive line: Jose Jimenez, sr., Eisenhower; Jakob Stoll, sr., Wenatchee; Brandon Kaufman, sr., Eastlake; Travis Bakken, sr., Edmonds-Woodway.
Linebackers: Mac McLachlan, sr., Edmonds-Woodway; C.J. Lat, sr., Lake Stevens; Joe Martin, sr., Spanaway Lake; Calvin McLain, sr., Curtis.
Defensive backs: Meliqui Lombera, sr., Eisenhower; Cole Karstetter, sr., Ferris; Darnell Handcox, sr., Walla Walla; Derek Chapman, sr., Issaquah.
Special Teams
Placekicker: Connor Finnegan, sr., Evergreen.
Punter: Tyler Dionne, jr., Union.
All-purpose/returner: Ridge Harmon, sr., Eisenhower.
___
CLASS 3A
Player of the year: Budda Baker, Bellevue.
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Brett Rypien, jr., Shadle Park.
Running backs: Austin Joyner, jr., Marysville Pilchuck; Myles Gaskin, jr., O’Dea; Umid Ramizov, sr., Kamiakin.
Wide receivers: Tanner Pauly, sr., Shadle Park; Joey Cassano, sr., Auburn Mountainview.
Tight end: Nick Kiourkas, sr., Shadle Park.
Offensive line: Morgan Richey, sr., Bellevue; Marcus Griffin, sr., Bellevue; Austin Schimke, sr., Marysville Pilchuck; Jevin Pahinui, sr., Mountlake Terrace; Michael Hernandez, sr., O’Dea.
Defense
Defensive line: Elisha Pa’aga, sr., Eastside Catholic; Marcus Griffin, sr., Bellevue; Jarius McDade, sr., O’Dea; Patiole Pesefea, sr., Foss.
Linebackers: Beau Shain, sr., Mount Si; Jack Flor, sr., O’Dea; Gray, sr., Marysville Pilchuck; Ross Conners, jr., Bellevue.
Defensive backs: Budda Baker, sr., Bellevue; Joey Akers, Sr., Ferndale; Kaianoa Wong, sr., Glacier Peak; Timmy Haehl, sr., Bellevue.
Special Teams
Placekicker: Jake Masters, sr., Lake Washington.
Punter: Colin Davies, sr., Nathan Hale.
All-purpose/returner: Budda Baker, sr., Bellevue.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Nick Mitchell, sr., Mount Si.
Running backs: Chance Ragsdale, sr., Mountlake Terrace; Sam Richmond, jr., Bellevue; Rayshaun Miller, sr., Lincoln.
Wide receivers: Trevor Martin, sr., University; Alvin Welch, sr., Shadle Park.
Tight end: Alexei Oro, sr., O’Dea.
Offensive line: Jake Grantham, sr., North Thurston; Drew Springfield, sr., Eastside Catholic; Dylan Keech, sr., Kamiakin; Alex Neale, jr., Eastside Catholic.
Defense
Defensive line: Bowman, sr., Bellevue; Benning Potoa’e, jr., Lakes; Dylan Keech, sr., Kamiakin; Dante Fields, sr., Marysville Pilchuck.
Linebackers: Anthony Masaniai, jr., Eastside Catholic; Tyler Herman, jr., Kamiakin; Brett Potter, Sr., Mountlake Terrace; Brennon Kaleiwahea, sr., Timberline.
Defensive backs: Kaleb Seymer, sr., Marysville Getchell ; Jake Geldbach, sr., Shadle Park; Mikel Owes, jr., O’Dea; Jeff Winstead, sr., Timberline.
Special Teams
Placekicker: Spencer Pettit, jr., Glacier Peak.
Punter: Zach Burke, sr., Lakes.
All-purpose/returner: Robert Combs, sr., Bonney Lake.
___
CLASS 2A
Player of the Year: Trent Postma, Lynden.
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Mason Schutt, sr., Prosser.
Running backs: Trent Postma, jr., Lynden; Christian Cummings, sr., Tumwater; Jacob Yordy, sr., R.A. Long.
Wide receivers: Jalani Phelps, sr., Lynden; Cardell Jones, jr., Prosser.
Tight end: Brayton Leach, jr., Ellensburg.
Offensive line: Trevor Lange, sr., Lynden; Jake Laird, sr., Ephrata; Tristan Campbell, sr., Lynden; Koyre Trejo, sr., Tumwater; Ryan Secondi, sr., Ellensburg.
Defense
Defensive line: Ryan Secondi, sr., Ellensburg; Nick Foerstel, sr., Tumwater; Treshon Long, sr., R.A. Long; Sam Harris, sr., Mark Morris.
Linebackers: Gabe Caskey, jr., Ellensburg; Aaron Dickson, sr., Kingston; Jaremy Martin, sr., Lynden; Trent Postma, Jr., Lynden.
Defensive backs: Benjamin Stockdale, sr., Ellensburg; Rudy Mendoza, sr., Lynden; Gabe Gleizes, sr., Tumwater; Zach Janis, sr., East Valley.
Special Teams
Placekicker: Juan Rodriguez, sr., Ellensburg.
Punter: Elijah Hill, jr., Tumwater.
All-purpose/returner: Brett Wright, sr., Sequim.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Tanner Gueller, sr., W.F. West.
Running backs: Gabe Caskey, jr., Ellensburg; Shawn Kennedy, sr., Sedro-Woolley; David Ungerer, sr., Pullman.
Wide receivers: Zach Janis, sr., East Valley (Yakima); Bryan Moon, sr., W.F. West.
Tight end: Jaremy Martin, sr., Lynden.
Offensive line: Parker Berman, sr., Ellensburg; Austin Striplin, sr., Sumner ; Drew Norvell, jr., Sehome ; Ben Harrison, sr., Mark Morris; Jensen Lillquist, sr., Ellensburg.
Defense
Defensive line: Jalani Phelps, sr., Lynden; Jake Laird, sr., Ephrata; Zach Grate, sr., Black Hills; Chase Johnson, sr., Aberdeen.
Linebackers: Addison Barrett, jr., Tumwater; Keigan Baker, sr., Mark Morris; Taylor Comfort, sr., Sultan; Mark Bradley, sr., West Valley (Yakima).
Defensive backs: Ethan Hibbs, sr., Prosser; Keenan Fagan, sr., White River; J.T. Phelan, sr., East Valley (Spokane); Ernie Davis, sr., Renton.
Special Teams
Placekicker: Tanner Gates, sr., Burlington-Edison.
Punter: Rhett Lions, sr., West Valley (Yakima).
All-purpose/returner: Cameron Mosier, sr., Mark Morris.
___
CLASS 1A
Co-players of the year: Markus Goldbach, Freeman, and Brady Widner, Zillah.
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Andrew Zender, Sr., Mount Baker.
Running backs: Markus Goldbach, jr., Freeman; Kurt Calhoun, sr., Zillah; Eli Whitmire, jr., Woodland.
Receivers: Brady Widner, sr., Zillah; Kian Genteman, sr., Freeman; Josiah Westbrook, So., Blaine.
Offensive line: Spencer Blackburn, Sr., Meridian; Chad Cohn, So., Mount Baker; Reggie Chumley, sr., Zillah; Robert Luke, sr., Charles Wright; Jacob Allison, Cashmere.
Defense
Defensive line: Reggie Chumley, sr., Zillah; Jacob Allison, Cashmere; Asa Schwartz, Chelan; Spencer Blackburn, Sr., Meridian.
Linebackers: Mason Tobeck, jr., Cascade Christian; Cody Larson, Sr., Mount Baker; Ricky Escalante, Sr., Elma; Austin Krueger, jr., Zillah.
Defensive backs: Brady Widner, sr., Zillah; Izaiha Schwinden, sr., Mount Baker; Jacob King, sr., Port Townsend; Max Laib, sr., Freeman.
Special Teams
Placekicker: Alex Tyska, sr., Mount Baker.
Punter: Alex Tyska, sr., Mount Baker.
All-purpose/returner: Brady Widner, Zillah.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Hunter Huddleston, sr., Woodland.
Running backs: Latrez Jones, Sr., Meridian; Max Laib, sr., Freeman; Izaiha Schwinden, Sr., Mount Baker.
Wide receivers: Vince Nigro, sr., Woodland; Jared Shagool, sr., Kalama; Coleton Collins, sr., Lakeside (Nine Mile Falls).
Offensive line: Teigan Glidewell, jr., Freeman; Zach Jacobson, sr., King’s; Nick Streubel, sr., Coupeville; Leni Halaapiapi, Sr., Nooksack Valley; Evan Bialkowsky, Sr., Montesano.
Defense
Defensive line: Teigan Glidewell, jr., Freeman; Hunter Esary, so., Kalama; Skyler Coppenrath, sr., Port Townsend; Gage Taylor, sr., Connell.
Linebackers: Johnny Mengarelli, sr., Zillah; Kian Genteman, sr., Freeman; Gunner Vanderbilt, sr., Connell; Matt Cain, sr., Port Townsend.
Defensive backs: Jared Shagool, sr., Kalama; Latrez Jones, sr., Meridian; Dennis Merritt, , Cascade; Connor Wonderly, sr., La Center.
Special Teams
Placekicker: Luis Medina, sr., Zillah.
Punter: Matt Wellner, sr., La Salle.
All-purpose/returner: Justin Rivas, sr., Okanogan.
___
CLASS 2B
Player of the Year: Dylan Harz, Lind-Ritzville/Sprague.
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Dylan Hartz, sr., Lind-Ritzville/Sprague
Running backs: Connor O’Neill, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Brian Reynods, sr., Morton/White Pass; Jared Corbet, sr., Toutle Lake.
Receivers: Ben Powell, sr., Morton/White Pass; Ryan Whitmore, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Kobie Lewis, sr., White Swan.
Offensive line: Jarradd Morley, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Tyler Frederick, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Zach Counts, sr., Morton/White Pass; James Hamilton, soph., Raymond; Victor Andy, sr., White Swan.
Defense
Defensive line: Jarradd Morley, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Tony Picard, sr., White Swan; Tyler Frederick, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Zach Counts, sr., Morton/White Pass.
Linebackers: Ben Powell, sr., Morton/White Pass; Wil James, sr., La Conner; Darol Ratsavongsy, sr., Raymond; Colin Sheffels, sr., Lind-Ritzville/Sprague.
Defensive backs: Dylan Hartz, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Rylon Kolb, sr., Morton/White Pass; Rylon Kolb, sr., Morton/White Pass; Talen Larsen, jr., Waitsburg-Prescott.
Special Teams
Placekicker: Antonio Benito, soph., Waitsburg-Prescott.
Punter: Cort Ruzicka, jr., Lind-Ritzville/Sprague.
All-purpose/returner: Austin Getz, sr., Colfax.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Rylon Kolb, sr., Morton/White Pass.
Running backs: Gianni Bertucci, sr., Morton/White Pass; Darol Ratsavongsy, sr., Raymond; Gibson Fichter, jr., Concrete.
Receivers: Devon Acevedo, jr., Waitsburg-Prescott; Darryl Galloway, sr., DeSales; Beau Magnuson, sr., Asotin.
Offensive line: Caleb Bridge, jr., North Beach; Tommy Seaman, sr., Morton/White Pass; Nate Bartlow, sr., Waitsburg-Prescott; Alex Siekawitch, sr., Tri-Cities Prep; Dylan Hansen, sr., Wahkiakum.
Defense
Defensive line: Caleb Bridge, jr., North Beach; Hunter Borden, sr., Raymond; Matt Jubb, sr., DeSales; Gunnar Blix, so. Wahkiakum.
Linebackers: Jared Corbet, sr., Toutle Lake; Jonathon Shields, jr., White Swan; Gianni Bertucci, sr., Morton/White Pass; Cort Ruzicka, jr., Lind-Ritzville/Sprague.
Defensive backs: Isaiah Scheel, jr., DeSales; Ryan Schaefer, sr., Asotin; Michael Forbes, jr., Tri-Cities Prep; Travis McMillion, sr., Onalaska.
Special Teams
Placekicker: Jarod Hammond, jr., Napavine.
Punter: Marcus Hampton, jr., Adna.
All-purpose/returner: Gianni Bertucci, sr., Morton/White Pass.
__
CLASS 1B
Player of the year: Josiah Greene, Neah Bay.
FIRST TEAM
Offense
Quarterback: Jake Straughan, sr., Colton.
Running backs: Keigan Gardiner, sr., Wishkah Valley; Cody Cummins, sr., Neah Bay.
Receivers: Ezekial Greene, sr., Neah Bay; Ruben Butler, sr., Touchet.
Offensive line: Bill Hanson, sr., Neah Bay; Trey Berge, Sr., Wishkah Valley.
Defense
Defensive line: John Reamer, jr., Neah Bay; Josiah Greene, sr., Neah Bay; Colton Goble, sr., Touchet.
Linebackers: Tyler McCaulley, sr., Neah Bay; Colter McKeown, jr., Touchet; Josh King, sr., Quilcene.
Defensive backs: Jake Straughan, sr., Colton; Keigan Gardiner, sr., Wishkah Valley.
Special Teams
All-purpose/returner: Keigan Gardiner, sr., Wishkah Valley.
SECOND TEAM
Offense
Quarterback: Josiah Greene, sr., Neah Bay.
Running backs: Colton Goble, sr., Touchet; Craig Nelson, sr., Rosalia.
Receivers: Austin Brockie, jr., Lummi;
Offensive line: Triston Williams, jr., Quilcene; Joe Maneval, sr., Clallam Bay; Ivan Hernandez, sr., Touchet.
Defense
Defensive line: Ezekial Greene, sr., Neah Bay; Deion Hoskins, Sr., Lummi; Dillon Mitchell, sr., Wishkah Valley.
Linebackers: Jason Smith, sr., Quilcene; Ruben Butler, sr., Touchet; Matt Mohr, sr., Clallam Bay.
Defensive backs: Elias Martinez, sr., Touchet; Cole Svec, fr., Neah Bay.
Special Team
All-purpose/returner: Collin Haupt, jr., Neah Bay.


PT’s King named Nisqually League division MVP

Thursday, November 21st, 2013

Port Townsend senior quarterback/defensive back Jacob King earned Nisqually League (Division I) most valuable player honors this week.
Making the first team for the Redskins were running back/defensive back Tim Russell, center Max Ghai, defensive lineman Skyler Coppenrath and linebacker Matt Cain.

Football
All-Nisqually League
Division I
League MVP—Jacob King, sr., Port Townsend
Offensive MVP—Jaelin Goldsmith, jr., Cascade Christian
Defensive MVP—Mason Tobeck, jr., Cascade Christian
Coach of the Year—Randy Davis, Cascade Christian
Sportsmanship—Bellevue Christian
First-team Offense
QB—Kemper McQuaid, sr., Bellevue Christian
RB—Hunter Austin, sr., Cascade Christian; George Tomal, jr., Eatonville, Tim Russell, sr., Port Townsend
WR—Nate Roosendaal, sr., Cascade Christian; Joe Evans, sr., Eatonville
TE—Mason Tobeck, jr., Cascade Christian
C—Max Ghai, sr., Port Townsend
G—Will Harris, jr., Eatonville; Damon Davis, jr., Cascade Christian
T—Chase Demoor, sr., Eatonville; Hunter Murfitt, jr., Cascade Christian
P—Jesse Bollen, sr., Eatonville
K—Andrei Dyson, sr., Cascade Christian
Returner—Robert Terhune, jr., Cascade Christian
Second-team offense
QB—Jacob McCormick, so., Eatonville
RB—Matt Cain, sr., Port Townsend, Jeff Patterson, sr., Eatonville
WR—Robert Terhune, Cascade Christian; Noah Holmes, sr., Bellevue Christian
TE—Skyler Coppenrath, sr., Port Townsend
C—Jared Flattum, so., Cascade Christian
G—Alex Rierson, sr., Port Townsend; Jason Kruly, jr., Vashon
T—Nathan Parsons, so., Bellevue Christian; Colby Martin, jr., Port Townsend
P—Nate Roosendaal, jr., Cascade Christian
K—Jesse Bollen, sr., Eatonville
First-team defense
DL—Skyler Coppenrath, sr., Port Townsend; Will Harris, jr., Eatonville; Justin Kalin, jr., Eatonville; Andrei Dyson, sr., Cascade Christian
LB—Matt Cain, sr., Port Townsend; John Warner, jr., Eatonville; Hunter Austin, sr., Cascade Christian; George Tomel, jr., Eatonvillle
DB—Tim Russell, sr., Port Townsend; Jesse Bollen, sr., Eatonville; Robert Terhune, jr., Cascade Christian; Jackie Wood, sr., Cascade Christian
Second-team defense
DL—Tate Razor, sr., Bellevue Christian; Hunter Scott, sr., Cascade Christian; Joe Hilbert, sr., Cascade Christian; Alex Rierson, sr., Port Townsend
LB—Josh Hazen, sr., Bellevue Christian; Riley Ramos, jr., Cascade Christian; Noah Holmes, sr., Bellevue Christian; Damon Davis, jr., Cascade Christian
DB—Taylor Paulson, so., Bellevue Christian; Dylan Parson, so., Bellevue Christian; Evan Anderson, sr., Vashon; Josh Seaton, so., Cascade Christian


CK’s Schwieterman named Narrrows defensive MVP

Sunday, November 17th, 2013

CK’s Schwieterman named Narrows defensive MVP
Central Kitsap senior football player Andrew Schwieterman has earned Narrows League defensive MVP honors.
Schwieterman finished with 58 tackles and three interceptions for the Cougars, who finished the season 7-3 and reached the Class 4A state preliminary round. Schwieterman also earned first-team honors at wide receiver.
Gig Harbor’s Sterling Brown earned league MVP, Olympia’s Derrick Becker was named offensive MVP and Bellarmine Prep’s Tom Larsen was selected as coach of the year.

All-Narrows League Football
League MVP—Sterling Brown, sr., Gig Harbor
Coach of the Year—Tom Larsen, Bellarmine
Offensive MVP—Derrick Becker, sr., Olympia
Defensive MVP—Andrew Schwieterman, sr., Central Kitsap
First-team offense
QB—Conor Scanlan, sr., Gig Harbor
RB—Marshaud DeWalt., jr., South Kitsap; Nate Golterman, jr., Bellarmine
WR—Mitch Fetting, sr., Olympia, Garrett McKay, jr., Bellarmine, Santana Johnson, jr., Gig Harbor
TE—Taylor Soete, sr., Central Kitsap
OL—Sam Campidilli, jr., Gig Harbor; Charles Christian, sr., Bellarmine, JP Forbord, sr., Olympia, Andre Scott, jr., Stadium; Owen Taylor, sr., Gig Harbor.

(more…)


Kingston’s Dickson named Olympic League MVP

Friday, November 15th, 2013

Kinston’s Aaron Dickson led the Bucs in tackles three years in a row, and this year he led the Olympic League as the most valuable player.
Dickson, a talented fullback/linebacker, was named league MVP Friday as the all-league team was announced.
North Mason running back Tommy Marsh was named offensive MVP and North Kitsap linebacker Tyler Lee was defensive MVP.
Olympic’s coach staff, led by Sal Quitevis, was named coaching staff of the year.

All-Olympic League Football
MVP—Aaron Dickson, sr., Kingston.
Offensive MVP—Tommy Marsh, sr., North Mason.
Defensive MVP—Tyler Lee, sr., North Kitsap.
Coaching staff of year—Olympic.
First-team offense
QBs—Cody Blackmore, sr., North Kitsap; Bobby Reece, sr., Kingston.
RB—Nick Tabenera, sr., Kingston; Kyle North, jr., North Kitsap.
WR—Henry English, sr., Kingston; Daniel Burggraaf, jr., North Mason.
TE—Matt Shaw, jr., Kingston.
OL—Al Serrano, sr., Sequim; Terrick Houston-Sims, sr., Bremerton; Bryant Rosenquist, jr., North Kitsap; Andrew Monlux, jr., Kingston; Chase Davis, sr., North Mason.
Second-team offense
QB—Makaleb McInnis, jr., Olympic.
RB—Latrell Simpson, sr., Klahowya; Keshun McGee, jr., Olympic.
WR—Brett Wright, sr., Sequim; Mike Brown, jr., Bremerton.
TE—Trevor Dennis, sr., North Kitsap.
OL—Gabe Gaeta, jr., Olympic; Jon Ragsdale, sr., Klahowya; Justin Hill, sr. North Mason; Malachi Felder, jr., North Mason; Roberto Coronel, jr. Port Angles.
First-team defense
DL—Tucker Burns, sr., Kingston; Chris Robison, jr., North Kitsap; Jon Harris, sr., Klahowya; David Leer, jr., Klahowya; Umu Timateo, jr., Olympic.
LB—Randy Johnston, sr., Olympic; Ian Langsdorf, sr., Kingston; Ben Zimny, sr., Klahowya; Tyler Grewell, jr., North Mason.
DB—Andrew Hecker, jr., North Kitsap; Josh Becker, sr., North Mason; Steven Lauderback, sr., Port Angeles; Mikole Hendricks, sr., Kingston.
Second-team defense
DL—Andy Renne, sr., North Mason; Al Serrano, sr., Sequim; Jason Logue, sr., Kingston.
LB—Brandon Guerrero, jr., Olympic; Chris Tom, so., North Kitsap; Bob Evans, so., North Kitsap; Matt Robbins, jr., Port Angeles; Chris Whitaker, so., Sequim.
DB—Joel Gesicki, sr., Olympic; Konner Langholff, jr., Klahowya; Nathan Carleton, sr., Kingston; TJ Jensen, jr., North Kitsap.
First-team special teams
K—Andrew Hecker, jr., North Kitsap.
P—Makaleb McInnis, jr., Olympic; Michael Brown, jr., Bremerton.
KR—Tommy Marsh, sr., North Mason
LS—Aaron Dickson, sr., Kingston.
Second-team special teams
K—Ryan Fick, jr., Kingston
KR—Brett Wright, sr., Sequim.
LS—Justin Moon, sr., PA.
Honorable mention
Bremerton—Taylor Saylor, sr., OL; Christian Laumen, so., WR; Skyler Mullins. Kingston—Mick Kane, sr., OL; Alex Barrett, so., KR. Klahowya—Sam Anderson, sr., DL: Billy Britton, sr., DL; Kaler Rodgers, sr., S; Keigen Langholff, sr., S; Kasey Trask, jr., K. North Kitsap—Brendan Gill, sr., OL; Jon Morgan, sr., OL; Tanner Stracener, jr. LS. North Mason—Chad Schoonhoven, so., OL; JD Hamilton, sr. S; Victor Hald, jr., K; John Henningstn, jr. LS. Olympic—Geordyn Shinard, so., DL; Tyree Johnson, jr., KR; Davis Blackmon, jr., LS. Port Angeles—Nick Lasorsa, sr., RB; Miki Andrus, jr., RB/KR; Paul Van Rossen, so., DL; Matt Robbins, jr., LB. Sequim—Josaiah Anatasi, jr., WR; Chris Whitaker, so., LB.


Listen to state volleyball and football online Friday

Thursday, November 14th, 2013

Kingston’s football game against No. 2 Lynden will be broadcast up in Bellingham on KGMI 790 AM. You can listen to the site here.

Eli Sports Network will have a live radio feed of the Class 2A state volleyball tournament, including North Kitsap’s opener against Ridgefield.

The match is slated for a 1:30 p.m. start at Pierce College in Lakewood.

You can follow along by clicking the link here.

If the Vikings win, they will play at 8:15 p.m. in the quarterfinals. A loss, and NK will be in a loser-out match at 5:15 p.m.

 


Available on Kindle

Archives