Category Archives: Basketball

Kingston appears in state hoops poll

The Kingston girls climb into the Associated Press state rankings. The Bucs are ranked No. 9 in the 2A classification.
They slipped in just as the Central Kitsap girls slipped out. They went from No. 8 to unranked after losing last week. CK hosts No. 9 Wilson on Wednesday night. A win could put them back in the rankings next week.

Girls
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Gonzaga Prep (10) 17-0 100 1
2. Inglemoor 15-1 85 2
3. Todd Beamer 17-1 82 3
4. Bellarmine Prep 14-1 68 5
5. Central Valley 14-3 51 7
6. Sunnyside 14-1 49 6
7. Moses Lake 14-2 33 4
8. Walla Walla 14-2 32 8
9. Curtis 13-2 15 10
10. Bothell 13-3 14 9
Others receiving votes: Wenatchee 8. Camas 6. Lewis and Clark 3. Bethel 2. Chiawana 2.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Lynnwood (11) 14-1 110 1
2. Lakeside (Seattle) 12-1 90 2
3. West Seattle 14-2 78 3
4. Glacier Peak 14-2 68 4
5. Bellevue 15-3 67 5
6. Blanchet 13-3 54 6
7. Arlington 13-2 36 7
8. Ferndale 16-1 33 10
9. Wilson, Woodrow 14-2 26 9
10. Edmonds-Woodway 14-2 16 NR
Others receiving votes: Central Kitsap 15. Prairie 9. Cleveland 3.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (12) 15-2 120 1
2. W. F. West 15-2 105 2
3. East Valley (Spokane) 15-2 90 3
4. White River 15-2 87 4
5. Ellensburg 12-3 55 7
6. Lynden 10-6 49 6
7. Burlington-Edison 13-3 48 5
8. Archbishop Murphy 12-3 37 T8
9. Kingston 15-1 18 NR
10. Washougal 12-3 16 T8
Others receiving votes: Black Hills 13. East Valley (Yakima) 11. Liberty (Renton) 5. Olympic 3. Woodland 2. Blaine 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Lynden Christian (4) 13-3 101 2
2. Lakeside (Nine Mile Falls) (3) 15-1 95 3
3. Montesano (2) 17-0 92 4
4. Cashmere (1) 15-2 86 1
5. King’s (2) 13-3 79 5
6. Kalama 14-2 67 6
7. Granger 16-2 54 T7
8. LaCenter 14-3 32 9
9. Cascade Christian 15-2 23 T7
10. Nooksack Valley 11-5 11 10
Others receiving votes: Cascade (Leavenworth) 9. La Salle 3. University Prep 3. Overlake School 2. Zillah 1. Mount Baker 1. Meridian 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Okanogan (10) 16-0 100 1
2. Northwest Christian (Colbert) 17-1 74 2
3. Colfax 15-3 72 3
4. Toutle Lake 14-2 64 4
5. LaConner 16-0 58 5
6. Wahkiakum 15-1 48 6
7. Mabton 15-2 45 7
8. Ilwaco 16-1 24 10
(tie)Willapa Valley 14-3 24 9
10. Raymond 14-3 13 8
(tie) Napavine 12-3 13 NR
Others receiving votes: North Sound Christian 9. White Swan 3. Wilbur-Creston 3.

Class B
School Record Points Last Week
1. Colton (9) 17-0 90 1
2. Republic 16-0 78 2
3. Neah Bay 11-0 55 3
4. Sunnyside Christian 12-2 51 5
5. Pateros 9-1 49 4
Others receiving votes: Crosspoint Academy 17. Touchet 14. Moses Lake Christian Academy 6.

Boys
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Union (8) 15-1 106 1
2. Federal Way (2) 17-2 101 2
3. Kentwood 17-2 75 4
4. Issaquah (1) 12-4 68 6
5. Central Valley 13-4 67 3
6. Kentridge 15-4 53 5
7. Curtis 15-3 43 7
8. Richland 12-4 31 9
9. Davis 13-3 23 T10
10. Lewis and Clark 13-4 19 T10
Others receiving votes: Kent Meridian 7. University 6. Woodinville 3. Inglemoor 3.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Garfield (11) 18-0 110 1
2. Bellevue 16-2 98 3
3. Rainier Beach 13-3 85 4
4. Eastside Catholic 14-3 80 2
5. Seattle Prep 14-3 66 5
6. Wilson, Woodrow 14-2 55 6
7. Peninsula 13-4 33 7
8. Auburn Mountain View 14-3 19 9
9. Lincoln 13-3 18 8
10. Foss 13-3 10 NR
Others receiving votes: Lakeside (Seattle) 9. Columbia River 8. Hazen 5. Rogers (Spokane) 4. Kennedy 3. Glacier Peak 2.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (8) 16-1 116 1
2. Clarkston (3) 16-1 107 2
3. Lynden (1) 12-3 95 4
4. Ephrata 14-1 72 5
5. Pullman 13-4 63 6
6. Anacortes 14-3 56 3
7. Tumwater 14-2 45 8
8. Sammamish 14-3 40 7
9. West Valley (Spokane) 11-5 20 9
10. Washougal 13-3 18 10
Others receiving votes: Aberdeen 15. River Ridge 7. Squalicum 2. North Kitsap 2. Archbishop Murphy 1. East Valley (Yakima) 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Zillah (8) 16-1 105 1
2. King’s (3) 14-2 102 2
3. Vashon Island 16-1 90 3
4. La Salle 16-1 73 5
5. Lakeside (Nine Mile Falls) 13-3 49 4
(tie)Riverside 14-2 49 6
(tie)Seattle Academy 10-5 49 8
8. Lynden Christian 10-6 30 7
9. University Prep 12-3 13 NR
10. Meridian 10-8 11 10
Others receiving votes: Kiona Benton 9. King’s Way Christian School 7. LaCenter 6. Overlake School 4. Seattle Christian 4. Eatonville 3. Freeman 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Morton-White Pass (10) 15-0 100 1
2. Brewster 16-1 89 2
3. Life Christian Academy 17-0 73 5
4. Liberty (Spangle) 17-1 70 3
5. Colfax 15-2 58 6
6. Okanogan 12-3 49 4
7. Adna 13-2 35 9
8. Northwest Christian (Colbert) 13-5 33 8
9. Toledo 10-5 30 7
10. Willapa Valley 13-3 5 10
Others receiving votes: Auburn Adventist Academy 2. LaConner 2. North Beach 2. Mabton 1. Friday Harbor 1.

Class B
School Record Points Last Week
1. Lummi (8) 15-0 80 1
2. Pomeroy 14-2 70 5
3. Neah Bay 11-2 59 4
4. Garfield-Palouse 14-1 56 T2
5. Entiat 14-1 36 T2
Others receiving votes: Northwest Yeshiva 13. Three Rivers Christian School 6.

Boys and girls basketball statistics: 1.23.14

Boys Basketball
Scoring
Name, school    Games    Avg.
Alex Barry, Seq    15    21.1
Eric Wattree, SK    14    20.4
Cole Rabedeaux, NK    15    19.3
Matt Becker, NM    15    16.8
Makaleb McInnis, Oly    15    15.4
Calvin Dennis, NK    16    14.9
Ethan Graebner, NK    16    14.7
Daulton Geyer, NM    16    14.4
RJ Secrest, CK    15    13.6
Ben Beatie, Bain    12    11.6
Damarius Johnson, Oly    15    11.2
Jumier Johnson, Oly    15    10.8
Oskar Dieterich, Bain    12    10.8

Rebounds
Name, school    Games    Avg.
Calvin Dennis, NK    16    13.6
Alex Barry, Seq    15    11.8
Isaiah Lewis, SK    14    10.1
Alex Smith, CK    14    9.1
Ben Beatie, Bain    12    8.7
Oskar Dieterich    12    8.1
Damarius Johnson, Oly    15    8.0
Daniel Burggraaf, NM    7.6
Jumier Johnson, Oly    15    6.8
Detrius Kelsall, PT    10    6.7
Matt Becker, NM    15    5.8
Christian Miller, CK    13    5.5
Cole Rabedeaux, NK    15    5.4
Eric Wattree, SK    14    5.1

Assists
Name, school    Games    Avg.
Matt Becker, NM    15    6.0
Travis Delgado, SK    14    5.5
Blake Swanson, Bain    15    5.1
Chris Adkins, PT    10    4.2
David Perry, NK    12    4.0
Makaleb McInnis, Oly    15    3.4
Kaleb Bates, CK    15    3.3
Cole Rabedeaux, NK    15    3.2
Eric Wattree, SK    14    3.1
Alex Barry, Seq    15    3.1
RJ Secrest, CK    15    2.9
Vance Willis, Seq    15    2.7
Detrius Kelsall, PT    10    2.7
Aaron Scott, SK    14    2.6
Brooks Ellingsen, NK    16    2.4
Ethan Graebner, NK    16    2.4
Calvin Dennis, NK    16    2.4
Josh Benson, NK    10    2.4

Steals
Name, school    Games    Avg.
Detrius Kelsall, PT    10    3.5
Alex Barry, Seq    15    3.1
Eric Wattree, SK    14    3.0
Cole Rabedeaux, NK    15    3.0
Jacob Ralls, PT    11    2.1
Calvin Dennis, NK    16    2.0
Girls Basketball
Scoring
Name, team    GP    Avg.
Rebekah Baugh, NK    15    19.6
Izzy Severns, Kla    12    15.6
Drew Clark, King    13    15.5
Taylor Krouse, CK    –    15.3
Olivia Williams, Oly    15    14.9
Cailyn Catell, CPA    11    14.5
Mikaela Shumaker, NM    15    14.2
Maddie White, CK    –    13.4
Katelyn Carper, King    14    12.8
Michaela Derda, Brem    15    11.8
Desere’e Doty, CPA    9    11.1
Olivia Selembo, NK    15    10.9
Katie Campana, Oly    15    10.6
Starr Rodenhurst, CK    –    10.6
Holly Bandara, CPA    11    10.2
Am. Weatherford, Brem    10    9.8
Quincy Satran, NM    15    8.8
Nizhoni Wheeler, PA    16    8.5
Aileen Kaye, King    13    8.2
Skyler Bakken, King    13    8.1
Alycia Heriford, Brem    14    7.9
Danielle Monzon, Oly    15    7.5
Molly Lemmon, NK    15    7.3

Rebounds
Name, team    GP    Avg.
Drew Clark, King    13    14.4
Kalie Nation, CPA    11    12.1
Cailyn Catell, CPA    11    10.1
Mikaela Shumaker, NM    15    9.6
Madison Sturgeon, Kla    9    9.3
Amerika Weatherford, Brem    10    8.8
Olivia Williams, Oly    15    8.3
Molly Lemmon, NK    15    7.5
Nizhoni Wheeler, PA    16    7.5
Liz Lamoureux, Brem    15    7.1
Dani Willey, NM    12    7.0
Sydney Garrett, NM    15    6.2
Michaela Derda, Brem    15    6.1
Katie Campana, Oly    15    5.7
Weslynn Blackwell, Brem    8    5.6
Lily Eckert, King    14    5.5
Desere’e Doty, CPA    9    5.4
Emily Johnson, PA    14    5.4
Rebekah Baugh, NK    15    5.3
Alycia Heriford, Brem    14    5.2

Assists
Name, team    GP    Avg.
Taylor Krouse, CK    –    5.0
Maddie Boe, PA    16    4.3
Olivia Williams, Oly    15    4.1
Maddie White, CK    –    4.0
Desere’e Doty, CPA    9    3.9
Olivia Selembo, NK    15    3.3
Katelyn Carper, King    14    3.3
Sydney Garrett, NM    15    3.2
Skyler Bakken, King    13    3.2
Mikaela Shumaker, NM    15    3.1
Aileen Kaye, King    13    2.7
Danielle Monzon, Oly    15    2.6
Starr Rodenhurst, CK    –    2.5
Cailyn Cattell, CPA    11    2.3
Rebekah Baugh, NK    15    2.0

Steals
Name, team    GP    Avg.
Maddie White, CK    –    6.0
Mikaela Shumaker, NM    15    5.1
Izzy Severns, Kla    12    4.8
Maddie Boe, PA    16    4.5
Desere’e Doty, CPA    9    4.2
Sydney Garrett, NM    15    4.2
Cailyn Cattell, CPA    11    3.0
Quincy Satran, NM    15    3.0
Katie Campana, Oly    15    3.0
Taylor Krouse, CK    –    3.0
Olivia Williams, Oly    15    2.9
Katelyn Carper, King    14    2.5
Rebekah Baugh, NK    15    2.5
Danielle Monzon, Oly    15    2.4
Drew Clark, King    13    2.3
Olivia Selembo, NK    15    2.3
Alycia Heriford, Brem    14    2.3
Weslynn Blackwell, Brem    8    2.1
Aileen Kaye, King    13    2.0
Starr Rodenhurst, CK    –    2.0

Central Kitsap girls move up to eighth in AP poll

Boys
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Union (7) 13-1 121 3
2. Federal Way (6) 14-2 117 1
3. Central Valley 12-3 97 4
4. Kentwood 14-2 89 2
5. Kentridge 13-2 80 5
6. Issaquah 10-4 68 6
7. Curtis 13-3 43 7
8. Woodinville 10-3 30 9
9. Richland 10-4 29 10
10. University 12-3 11 NR
(tie) Davis 11-3 11 NR
(tie) Lewis and Clark 10-4 11 NR
Others receiving votes: Inglemoor 6. Chiawana 2.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Garfield (12) 16-0 129 3
2. Eastside Catholic (1) 13-2 104 2
3. Bellevue 14-2 103 4
4. Rainier Beach 11-3 100 1
5. Seattle Prep 13-2 76 5
6. Wilson, Woodrow 12-2 63 6
7. Peninsula 11-4 41 7
8. Lincoln 10-2 38 8
9. Auburn Mountain View 12-3 14 9
10. Columbia River 9-2 8 NR
Others receiving votes: Fort Vancouver 7. Lakeside (Seattle) 7. Rogers (Spokane) 7. Glacier Peak 6. Kennewick 3. Foss 3. Hazen 3. Kennedy 2. Ferndale 1.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (9) 12-1 134 2
2. Clarkston (4) 15-1 120 1
3. Anacortes 12-2 99 4
(tie)Lynden (1) 9-3 99 3
5. Ephrata 12-1 81 5
6. Pullman 11-3 70 6
7. Sammamish 12-2 57 7
8. Tumwater 11-2 43 8
9. West Valley (Spokane) 10-4 19 NR
10. Washougal 11-3 18 9
Others receiving votes: Aberdeen 16. East Valley (Yakima) 5. Ellensburg 4. River Ridge 2. Shorecrest 1. Archbishop Murphy 1. Olympic 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Zillah (9) 13-1 115 1
2. King’s (3) 12-2 111 2
3. Vashon Island 14-1 92 3
4. Lakeside (Nine Mile Falls) 12-2 78 4
5. La Salle 13-1 57 5
6. Riverside 13-1 56 6
7. Lynden Christian 10-5 51 7
8. Seattle Academy 9-2 27 9
9. Kiona Benton 12-2 20 10
10. Meridian 8-6 13 8
Others receiving votes: University Prep 8. King’s Way Christian School 7. River View 6. Overlake School 3. LaCenter 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Morton-White Pass (11) 12-0 110 1
2. Brewster 13-1 91 2
3. Liberty (Spangle) 15-1 85 3
4. Okanogan 11-2 75 4
5. Life Christian Academy 14-0 72 5
6. Colfax 14-2 44 8
7. Toledo 8-4 34 6
8. Northwest Christian (Colbert) 10-5 33 7
9. Adna 10-2 27 10
10. Willapa Valley 13-1 24 9
Others receiving votes: Wilbur-Creston 4. Friday Harbor 4. North Beach 2.

Class B
School Record Points Last Week
1. Lummi (9) 12-0 97 1
2. Entiat 12-0 84 2
(tie)Garfield-Palouse (1) 13-0 84 3
4. Neah Bay 8-2 71 4
5. Pomeroy 12-2 64 5

Girls
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Gonzaga Prep (13) 15-0 130 1
2. Inglemoor 13-1 110 2
3. Todd Beamer 13-1 108 3
4. Moses Lake 13-1 78 5
5. Bellarmine Prep 13-1 77 6
6. Sunnyside 13-1 67 4
7. Central Valley 12-3 45 8
8. Walla Walla 11-2 35 9
9. Bothell 11-3 23 7
10. Curtis 11-2 19 10
Others receiving votes: Camas 7. Chiawana 7. Wenatchee 4. Kentlake 2. Lewis and Clark 2. Mead 1.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Lynnwood (9) 12-1 131 1
2. Lakeside (Seattle) (5) 10-1 115 4
3. West Seattle 12-2 90 5
4. Glacier Peak 12-2 81 2
5. Bellevue 12-3 78 7
6. Blanchet 11-3 77 3
7. Arlington 11-2 43 T8
8. Central Kitsap 13-1 29 10
9. Wilson, Woodrow 10-4 28 T8
10. Ferndale 13-1 27 NR
Others receiving votes: Cleveland 26. Edmonds-Woodway 18. Prairie 10. Columbia River 8. Kamiakin 6. Holy Names 2. Sumner 1.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (15) 12-2 150 1
2. W. F. West 11-1 123 2
3. East Valley (Spokane) 12-2 107 4
4. White River 12-2 100 3
5. Burlington-Edison 11-2 87 5
6. Lynden 9-4 57 6
7. Ellensburg 9-3 54 7
8. Archbishop Murphy 11-2 29 T9
(tie) Washougal 10-3 29 8
10. Black Hills 11-5 20 T9
Others receiving votes: Liberty (Renton) 18. Kingston 17. East Valley (Yakima) 12. West Valley (Spokane) 10. Selah 6. Olympic 4. Sammamish 1. Ephrata 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Cashmere (6) 12-1 129 1
2. Lynden Christian (2) 12-3 117 2
3. Lakeside (Nine Mile Falls) (3) 13-1 109 3
4. Montesano (1) 14-0 103 4
5. King’s (2) 11-2 90 5
6. Kalama 11-2 70 6
7. Granger 13-2 46 8
(tie) Cascade Christian 13-1 46 7
9. LaCenter 12-2 32 9
10. Nooksack Valley 9-4 14 10
Others receiving votes: Meridian 4. Cascade (Leavenworth) 4. Connell 2. Zillah 2. Seattle Academy 1. Charles Wright Academy 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Okanogan (12) 14-0 120 1
2. Northwest Christian (Colbert) 14-1 100 3
3. Colfax 13-3 86 4
4. Toutle Lake 10-2 76 2
5. LaConner 13-0 72 5
6. Wahkiakum 12-1 49 6
7. Mabton 14-2 48 7
8. Raymond 13-1 39 8
9. Willapa Valley 12-2 33 9
10. Ilwaco 13-1 15 NR
Others receiving votes: Napavine 11. Brewster 6. DeSales 2. Lind-Ritzville/Sprague 2. White Swan 1.

Class B
School Record Points Last Week
1. Colton (11) 15-0 110 1
2. Republic 14-0 96 2
3. Neah Bay 9-0 71 3
4. Pateros 8-0 65 4
5. Sunnyside Christian 10-2 62 5

CK girls still ranked among top teams in state

The Central Kitsap girls basketball team is the only Kitsap area team ranked among the top 10 in the state according to the Associated Press poll released Wednesday. The poll is voted on by a state panel of sports writers.

The Cougars are ranked No. 10 in the 3A classification. Other teams receiving votes include Crosspoint Academy (1B), Kingston (2A) and Olympic (2A).

On the boys side, no area teams are ranked although Olympic did receive some votes in 2A.

Classification 4A
School Record Points Last Week
1. Gonzaga Prep (14) 12-0 140 1
2. Inglemoor 11-1 112 3
3. Todd Beamer 10-1 104 4
4. Sunnyside 11-0 93 6
5. Moses Lake 11-1 77 2
6. Bellarmine Prep 11-1 73 7
7. Bothell 10-2 53 8
8. Central Valley 9-2 52 5
9. Walla Walla 9-2 31 9
10. Curtis 8-2 15 T10

Others receiving votes: Chiawana 5. Kentlake 5. Mead 3. Skyview 2. South Kitsap 1. Lake Stevens 1. Lewis and Clark 1. Camas 1. Bethel 1.

classification 3A
School Record Points Last Week
1. Lynnwood (15) 10-0 150 1
2. Glacier Peak 12-0 123 3
3. Blanchet 10-2 104 2
4. Lakeside (Seattle) 8-1 95 7
5. West Seattle 8-1 68 T8
6. Cleveland 7-4 66 6
7. Bellevue 8-3 56 4
8. Arlington 9-2 41 5
(tie)Wilson, Woodrow 8-3 41 T8
10. Central Kitsap 10-1 29 10

Others receiving votes: Ferndale 24. Edmonds-Woodway 13. Prairie 9. Columbia River 6.

classification 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (14) 10-2 149 1
2. W. F. West (1) 10-1 136 3
3. White River 10-1 116 2
4. East Valley (Spokane) 9-2 104 4
5. Burlington-Edison 9-1 82 7
6. Lynden 8-4 54 8
7. Ellensburg 7-3 37 5
8. Washougal 9-3 32 9
9. Selah 8-3 22 NR
(tie)Archbishop Murphy 9-2 22 NR
(tie)Black Hills 9-4 22 NR

Others receiving votes: East Valley (Yakima) 16. Kingston 14. Liberty (Renton) 12. Olympic 3. Sammamish 3. Ephrata 1.

classification 1A
School Record Points Last Week
1. Cashmere (5) 8-1 132 T1
2. Lynden Christian (4) 9-3 122 T1
3. Lakeside (Nine Mile Falls) (2) 10-1 118 3
4. Montesano (2) 11-0 109 4
5. King’s (2) 7-2 82 T6
6. Kalama 11-2 76 T6
7. Cascade Christian 11-1 74 5
8. Granger 10-3 53 8
9. LaCenter 11-2 24 10
10. Nooksack Valley 8-3 21 9

Others receiving votes: Mount Baker 8. Meridian 2. Zillah 2. Seattle Christian 1. Bellevue Christian 1.

classification 2B
School Record Points Last Week
1. Okanogan (5) 11-0 104 2
2. Toutle Lake (6) 9-1 99 1
3. Northwest Christian (Colbert) 12-1 88 3
4. Colfax 11-3 76 4
5. LaConner 10-0 57 6
6. Wahkiakum 10-0 51 7
7. Mabton 11-1 43 8
8. Raymond 11-1 31 5
9. Willapa Valley 10-2 26 10
10. Brewster 5-6 11 9

Others receiving votes: Ilwaco 11. Lind-Ritzville/Sprague 6. Napavine 2.

classification B
School Record Points Last Week
1. Colton (8) 12-0 80 1
2. Republic 10-0 70 2
3. Neah Bay 7-0 58 4
4. Pateros 8-0 55 3
5. Sunnyside Christian 5-2 30 5

Others receiving votes: Crosspoint Academy 15. Touchet 6. Entiat 6.

BOYS

classification 4A
School Record Points Last Week
1. Federal Way (15) 11-1 150 1
2. Kentwood 11-1 126 3
3. Union 11-1 125 4
4. Central Valley 10-2 100 5
5. Kentridge 10-2 83 6
6. Issaquah 8-4 61 2
7. Curtis 9-3 53 7
8. Lewis and Clark 9-3 31 9
9. Woodinville 8-3 28 8
10. Richland 6-2 20 10

Others receiving votes: University 18. Gig Harbor 10. Skyline 9. Davis 5. Inglemoor 3. Newport (Bellevue) 3.

classification 3A
School Record Points Last Week
1. Rainier Beach (15) 10-1 150 1
2. Eastside Catholic 9-1 126 T2
3. Garfield 12-0 122 T2
4. Bellevue 10-2 106 4
5. Seattle Prep 10-2 72 6
6. Wilson, Woodrow 9-2 67 5
7. Peninsula 9-3 51 8
8. Lincoln 8-2 44 7
9. Auburn Mountainview 9-2 21 9
10. Kennewick 10-1 18 NR

Others receiving votes: Rogers (Spokane) 13. Glacier Peak 12. Lakeside (Seattle) 10. Columbia River 5. Fort Vancouver 4. Foss 2. Hanford 1. Kennedy 1.

classification 2A
School Record Points Last Week
1. Clarkston (14) 13-0 148 1
2. Mark Morris 11-1 122 3
3. Lynden (1) 8-3 116 2
4. Anacortes 10-2 96 6
5. Ephrata 10-1 95 5
6. Pullman 10-2 64 4
7. Sammamish 8-2 52 8
8. Tumwater 10-2 47 9
9. Washougal 10-2 16 NR
10. Aberdeen 11-1 12 NR

Others receiving votes: Ellensburg 11. Woodland 11. West Valley (Spokane) 9. Wapato 9. East Valley (Yakima) 5. Archbishop Murphy 4. Sehome 4. Olympic 4.

classification 1A
School Record Points Last Week
1. Zillah (9) 10-1 142 1
2. King’s (6) 8-2 139 2
3. Vashon Island 12-1 121 3
4. Lakeside (Nine Mile Falls) 10-2 97 4
5. La Salle 11-0 91 6
6. Riverside 11-1 68 7
7. Lynden Christian 8-4 67 5
8. Meridian 8-5 25 8
9. Seattle Academy 5-4 22 10
10. Kiona Benton 10-2 19 NR

Others receiving votes: University Prep 16. Cedar Park Christian (Bothell) 7. Castle Rock 4. Overlake School 3. King’s Way Christian School 2. Medical Lake 2.

classification 2B
School Record Points Last Week
1. Morton-White Pass (11) 10-0 110 1
2. Brewster 10-1 99 2
3. Liberty (Spangle) 13-1 85 3
4. Okanogan 9-2 75 4
5. Life Christian Academy 13-0 69 5
6. Toledo 7-3 39 6
7. Northwest Christian (Colbert) 10-4 35 T7
8. Colfax 13-2 33 10
9. Willapa Valley 11-1 27 9
10. Adna 8-2 13 NR

Others receiving votes: St. George’s 12. LaConner 4. North Beach 2. Wilbur-Creston 2.

classification B
School Record Points Last Week
1. Lummi (4) 11-0 84 4
2. Entiat (2) 10-0 80 3
(tie)Garfield-Palouse (2) 12-0 80 5
4. Neah Bay (1) 6-2 68 1
5. Pomeroy (1) 10-2 62 2

Others receiving votes: Northwest Yeshiva 14. Three Rivers Christian School 6. Curlew 6.

CK girls only ranked basketball team

Several teams in the “Others receiving votes” category.

Boys
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Federal Way (10) 8-1 109 1
2. Issaquah (1) 8-3 86 2
3. Kentwood 8-1 72 10
4. Union 9-1 71 7
5. Central Valley 8-2 62 3
6. Kentridge 6-2 48 4
7. Curtis 7-3 37 5
8. Woodinville 7-2 32 9
9. Lewis and Clark 7-3 28 8
10. Richland 4-4 20 6
Others receiving votes: University 17. Bothell 6. Gig Harbor 5. Davis 4. Newport (Bellevue) 4. Inglemoor 2. Moses Lake 2.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Rainier Beach (10) 8-1 109 1
2. Eastside Catholic 8-1 90 2
(tie)Garfield (1) 11-0 90 4
4. Bellevue 9-2 80 3
5. Wilson, Woodrow 8-1 47 T5
6. Seattle Prep 9-2 45 T5
7. Lincoln 8-1 34 10
8. Peninsula 8-3 21 7
9. Auburn Mountainview 9-1 19 NR
10. Lakeside (Seattle) 9-2 15 NR
Others receiving votes: Cleveland 13. Glacier Peak 13. Rogers (Spokane) 9. Marysville-Pilchuck 8. Roosevelt 3. Hanford 3. Kennedy 3. Arlington 2. Foss 1.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Clarkston (11) 9-0 119 1
2. Lynden 7-2 97 2
3. Mark Morris 9-1 76 3
4. Pullman 7-1 66 5
5. Ephrata 8-1 65 10
6. Anacortes (1) 9-2 44 NR
7. Wapato 7-2 40 4
8. Sammamish 8-1 29 NR
9. Tumwater 9-2 24 T8
10. Woodland 6-3 19 T8
Others receiving votes: West Valley (Spokane) 15. Washougal 14. North Kitsap 10. Ellensburg 9. East Valley (Yakima) 7. Archbishop Murphy 6. Aberdeen 6. Sehome 4. Olympic 4. Washington 4. Squalicum 2.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Zillah (6) 8-1 102 1
2. King’s (5) 6-2 96 2
3. Vashon Island 10-1 95 3
4. Lakeside (Nine Mile Falls) 8-1 65 T5
5. Lynden Christian 7-3 54 T5
6. La Salle 9-0 40 NR
7. Riverside 8-1 34 10
8. Meridian 7-4 28 9
9. Cedar Park Christian (Bothell) 6-5 27 4
10. Seattle Academy 3-2 22 7
Others receiving votes: Overlake School 13. University Prep 8. Cascade Christian 8. Kiona Benton 6. Medical Lake 6. LaCenter 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Morton-White Pass (8) 8-0 80 1
2. Brewster 7-1 65 2
3. Liberty (Spangle) 10-1 64 3
4. Okanogan 6-0 58 4
5. Life Christian Academy 10-0 42 8
6. Toledo 5-3 25 5
7. Northwest Christian (Colbert) 7-4 20 7
(tie) St. George’s 7-5 20 6
9. Willapa Valley 9-0 19 NR
10. Colfax 10-2 12 NR
Others receiving votes: North Beach 11. LaConner 6. Wilbur-Creston 5. Adna 4. Napavine 4. Lind-Ritzville/Sprague 3. Raymond 2.

Class B
School Record Points Last Week
1. Neah Bay (4) 5-0 64 1
2. Pomeroy (1) 9-1 56 2
3. Entiat 10-0 49 3
4. Lummi (2) 8-0 26 NR
5. Garfield-Palouse 9-0 25 NR
Others receiving votes: Colton 21. Tulalip Heritage 12. Three Rivers Christian School 6.

Girls
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Gonzaga Prep (12) 10-0 120 1
2. Moses Lake 10-0 92 4
3. Inglemoor 9-1 89 2
4. Todd Beamer 9-1 86 3
5. Central Valley 9-1 70 5
6. Sunnyside 10-0 49 7
7. Bellarmine Prep 9-1 47 10
8. Bothell 9-2 40 8
9. Walla Walla 7-2 32 6
10. Bethel 7-2 7 9
(tie) Curtis 6-2 7 NR
(tie) Lake Stevens 8-1 7 NR
Others receiving votes: Lewis and Clark 5. Chiawana 3. Kentlake 2. Davis 2. Mead 1. South Kitsap 1.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Lynnwood (10) 9-0 127 2
2. Blanchet (3) 9-1 118 1
3. Glacier Peak 11-0 79 10
4. Bellevue 8-2 70 4
5. Arlington 8-1 65 5
6. Cleveland 4-4 56 3
7. Lakeside (Seattle) 6-1 45 9
8. West Seattle 8-2 35 NR
(tie) Wilson, Woodrow 6-3 35 8
10. Central Kitsap 7-1 25 7
Others receiving votes: Ferndale 24. Holy Names 16. Edmonds-Woodway 11. Sumner 9.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (12) 8-2 137 1
2. White River (2) 9-0 122 3
3. W. F. West 8-1 117 2
4. East Valley (Spokane) 7-2 90 4
5. Ellensburg 6-2 64 5
6. Black Hills 9-2 59 6
7. Burlington-Edison 9-1 54 10
8. Lynden 5-4 32 7
9. Washougal 8-2 17 NR
10. East Valley (Yakima) 6-2 11 NR
Others receiving votes: Archbishop Murphy 9. Liberty (Renton) 9. Woodland 9. Kingston 6. Olympic 6. Sammamish 6. Centralia 6. Anacortes 5. Shorecrest 5. Tumwater 2. Washington 2. Fife 2.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Lynden Christian (6) 7-3 99 1
(tie)Cashmere (1) 6-0 99 3
3. Lakeside (Nine Mile Falls) (2) 8-1 98 2
4. Montesano (1) 9-0 88 4
5. Cascade Christian 9-1 55 5
6. Kalama 8-2 54 6
(tie) King’s (2) 6-2 54 7
8. Granger 7-2 41 8
9. Nooksack Valley 8-2 23 9
10. LaCenter — 17 NR
Others receiving votes: Seattle Christian 12. Zillah 8. Cascade (Leavenworth) 6. Mount Baker 4. Connell 2.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Toutle Lake (4) 7-1 80 1
2. Okanogan (4) 8-0 74 2
3. Northwest Christian (Colbert) (1) 10-1 72 3
4. Colfax 8-3 60 4
5. Raymond 10-0 44 6
6. LaConner 9-0 36 8
7. Wahkiakum 8-0 32 9
8. Mabton 9-1 31 7
9. Brewster 3-4 23 5
10. Willapa Valley 8-2 16 NR
Others receiving votes: Onalaska 9. Lind-Ritzville/Sprague 8. Morton-White Pass 7. Ilwaco 3.

Class B
School Record Points Last Week
1. Colton (8) 10-0 80 1
2. Republic 9-0 66 4
3. Pateros 7-0 59 2
4. Neah Bay 4-0 44 3
5. Sunnyside Christian — 31 5
Others receiving votes: Touchet 14. Crosspoint Academy 14. Mount Vernon Christian 6. Entiat 6.

College players return home, hit practice with former teams

A handful of area women’s basketball players returned to their home courts where they enjoyed success and made lifelong friendships.

Spotted back in Bremerton on Tuesday were college hoopsters Sawyer Kluge (Umpqua), Jalen Carpenter (Weber State) as well as Ashli Payne (Umpqua) and Oly grad Keelin Balzaretti. Kluge and Carpenter, both Bremerton grads, were at the Knights practice while Payne and Balzaretti were at Olympic’s practice.

Kluge is second on the RiverHawks in points, averaging 15.82 points per game, as well as 2.4 assists and 4.7 rebounds. Her teammate Payne, a sophomore, leads the team with 18.4 points and 4.5 assists with 8.6 rebounds and also has 2.1 steals.

Carpenter, a 6-foot-1 junior, is tied for the team lead in scoring for the Wildcats in the Big Sky Conference with 11.8 ppg. She also has 7.0 rpg in nearly 9 games so far this season.

Crush in the Slush schedule

Looking for a little basketball action after Christmas? Head up to Port Townsend for the Crush in the Slush tournament. Here’s the schedule:

Friday
Boys—Chimacum vs. Neah Bay, 10:45 a.m.; North Kitsap vs. Nooksack Valley, 2:15 p.m.; Port Townsend vs. Friday Harbor, 5:45 p.m.; Kingston vs. Kelso, 7:30
Girls—Chimacum vs. Neah Bay, 9 a.m.; Port Townsend vs. Nooksack Valley, 12:30 p.m.; Squalicum vs. Friday Harbor, 4 p.m.
Saturday
Boys—Friday Harbor vs. Chimacum, 9 a.m.; Nooksack Valley vs. Kingston, 2:15 p.m.; Kelso vs. North Kitsap, 4 p.m.; Neah Bay vs. Port Townsend, 7:30 p.m.
Girls—Squalicum vs. Chimacum, 10:45 a.m.; Friday Harbor vs. Nooksack Valley, 12:30 p.m.; Neah Bay vs. Port Townsend, 5:45 p.m.

NK boys, CK girls basketball teams ranked

The North Kitsap boys came in at No. 7 in the Class 2A, which is where the CK girls were ranked in the 3A.
The South Kitsap boys and girls, North Kitsap and North Mason girls, and Crosspoint girls also received votes.

Boys
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Federal Way (10) 5-0 109 1
2. Issaquah (1) 3-0 99 2
3. Central Valley 4-1 84 3
4. Kentridge 4-1 67 5
5. Curtis 4-0 57 6
6. Richland 3-2 48 4
7. Union 4-1 41 8
8. Lewis and Clark 6-0 36 9
9. Woodinville 3-1 31 7
10. Kentwood 5-0 11 NR
Others receiving votes: Davis 6. South Kitsap 6. Inglemoor 5. Bethel 3. Bothell 1. Moses Lake 1.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Rainier Beach (11) 4-1 110 1
2. Eastside Catholic 4-0 97 2
3. Bellevue 4-0 87 3
4. Garfield 5-0 80 4
5. Seattle Prep 4-2 49 5
(tie) Wilson, Woodrow 3-0 49 8
7. Peninsula 5-0 38 T9
8. Cleveland 3-1 18 6
9. Marysville-Pilchuck 5-0 13 NR
10. Lincoln 3-0 12 NR
Others receiving votes: Glacier Peak 11. Stanwood 10. Fort Vancouver 8. Columbia River 6. Lakeside (Seattle) 6. Shadle Park 5. Rogers (Spokane) 4. Arlington 2.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Clarkston (9) 3-0 108 1
2. Lynden (2) 0-0 87 2
3. Mark Morris 4-1 75 4
4. Wapato 5-0 73 5
5. Pullman 3-1 70 3
6. West Valley (Spokane) 2-2 54 6
7. North Kitsap 4-1 40 8
8. Woodland 5-0 15 NR
8. Tumwater 2-2 15 7
10. Ephrata 5-0 14 NR
Others receiving votes: River Ridge 12. Anacortes 11. Washougal 8. Archbishop Murphy 5. East Valley (Spokane) 4. Ellensburg 3. Fife 3. Sammamish 2. Sequim 2. Olympic 2. Squalicum 1. Grandview 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Zillah (8) 4-0 95 1
2. King’s (2) 2-1 91 2
3. Vashon Island 4-0 79 5
4. Cedar Park Christian (Bothell) 3-2 50 3
5. Lakeside (Nine Mile Falls) 5-1 47 T7
5. Lynden Christian 3-2 47 4
7. Seattle Academy 2-1 40 6
8. Cascade Christian 3-2 35 T7
9. Meridian 5-1 33 9
10. Riverside 5-0 12 NR
Others receiving votes: South Whidbey 6. La Salle 5. Kalama 4. Aberdeen 3. University Prep 2. Granger 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Morton-White Pass (7) 5-0 79 1
2. Brewster (1) 6-1 68 4
3. Liberty (Spangle) 4-0 67 2
4. Okanogan 2-0 57 5
5. Toledo 2-1 39 6
6. St. George’s 4-2 33 3
7. Northwest Christian (Colbert) 5-1 29 8
8. Life Christian Academy 7-0 19 NR
9. North Beach 4-1 17 7
10. Lind-Ritzville1Sprague 2-2 10 9
Others receiving votes: Colfax 8. Willapa Valley 8. Wilbur-Creston 3. Adna 2. Friday Harbor 1.

Class 1B
School Record Points Last Week
1. Neah Bay (3) 1-0 71 3
2. Pomeroy (3) 4-1 65 T1
3. Entiat 5-0 48 T4
4. Colton 2-2 43 T4
5. Tulalip Heritage (1) 2-1 38 T1
Others receiving votes: Lummi 25. Shorewood Christian 9. Three Rivers Christian School 8. Republic 7. Sunnyside Christian 6.

Girls
Class 4A

School Record Points Last Week
1. Gonzaga Prep (12) 6-0 120 1
2. Inglemoor 4-0 106 2
3. Todd Beamer 4-0 97 3
4. Moses Lake 3-0 70 4
5. Central Valley 3-1 63 5
6. Walla Walla 3-0 52 6
7. Sunnyside 5-0 45 7
8. Bothell 5-0 38 8
9. Bethel 4-0 31 9
10. Bellarmine Prep 2-0 14 NR
Others receiving votes: Skyview 6. Mead 5. Lewis and Clark 4. Kamiak 3. Curtis 3. Federal Way 1. South Kitsap 1. Chiawana 1.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Blanchet (6) 4-0 103 2
2. Lynnwood (4) 4-0 88 T3
3. Cleveland (1) 4-1 79 1
4. Bellevue 3-1 72 T3
5. Arlington 5-1 58 6
6. Holy Names 3-1 43 7
7. Central Kitsap 5-0 36 9
8. Wilson, Woodrow 3-2 34 5
9. Lakeside (Seattle) 4-0 26 NR
10. Glacier Peak 6-0 23 NR
Others receiving votes: Columbia River 20. Garfield 9. Prairie 7. Sumner 3. Ferndale 3. West Seattle 1.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (11) 2-0 117 1
2. W. F. West 4-0 98 2
3. White River 5-0 89 3
4. East Valley (Spokane) 5-0 77 4
5. Ellensburg 2-1 55 5
6. Black Hills 6-0 45 10
7. Lynden 2-3 40 6
8. Woodland 3-1 21 8
9. Centralia 3-1 19 9
10. Burlington-Edison 0-0 14 NR
Others receiving votes: Olympic 12. Clarkston 10. Pullman 8. Washougal 8. Wapato 6. Tumwater 6. East Valley (Yakima) 6. Liberty (Renton) 5. West Valley (Spokane) 5. Sammamish 3. North Kitsap 3. Franklin Pierce 3. North Mason 2. Archbishop Murphy 2. River Ridge 2. Port Angeles 2. Grandview 1. Toppenish 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Lynden Christian (8) 5-0 110 1
2. Lakeside (Nine Mile Falls) (1) 5-1 98 2
3. Cashmere (2) 6-0 93 3
4. Montesano 5-0 78 5
5. Cascade Christian 6-1 55 7
6. Kalama 3-1 51 6
7. King’s 1-2 48 4
8. Granger 5-0 43 8
9. Nooksack Valley 4-1 23 9
10. Zillah (1) 3-1 22 10
Others receiving votes: Cedar Park Christian (Bothell) 9. Vashon Island 8. LaCenter 7. Meridian 6. Seattle Academy 5. Mount Baker 2. Overlake School 1. Castle Rock 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Toutle Lake (5) 4-0 85 2
2. Okanogan (1) 2-0 82 4
3. Northwest Christian (Colbert) 5-0 76 3
4. Colfax (3) 3-2 71 1
5. Brewster (1) 3-2 44 6
(tie)Raymond 5-0 44 5
7. Mabton 5-0 37 7
8. LaConner 5-0 27 8
9. Wahkiakum 4-0 24 9
10. Morton-White Pass 6-0 13 NR
Others receiving votes: Willapa Valley 11. St. George’s 9. Liberty (Spangle) 7. Napavine 6. North Beach 6. Toledo 4. Waitsburg-Prescott 2. Life Christian Academy 1. Lind-Ritzville/Sprague 1.

Class 1B
School Record Points Last Week
1. Colton (8) 4-0 86 1
2. Pateros 2-0 67 2
3. Neah Bay 1-0 65 3
4. Republic 5-0 57 5
5. Sunnyside Christian 2-1 44 4
Others receiving votes: Crosspoint Academy 16. Entiat 10. Pomeroy 8. Touchet 7.

High school basketball polls are out

The opening week of the Associated Press girls and boys basketball polls are out and the Olympic and Central Kitsap girls and the South Kitsap and North Kitsap boys are ranked among the top 10 in the state.

In the 3A girls, Central Kitsap is ranked at No. 9 while Oly is at No. 7 in the 2A. Crosspoint Academy received votes in 1B, but didn’t crack the top 5.

As for the boys, the Wolves slipped in at No. 10 in 4A while North Kitsap is in at the No. 8 spot. Olympic also garnered votes in 2A, but are not among the top 10.

Here are the full polls;

SEATTLE (AP) — How a state panel of sports writers rates Washington high school basketball teams in the weekly Associated Press poll of 2014, by WIAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):

Class 4A
School Record Points Last Week
1. Gonzaga Prep (9) 4-0 90
2. Inglemoor 1-0 70
3. Todd Beamer 4-0 62
4. Moses Lake 2-0 37
5. Central Valley 1-1 32
6. Walla Walla 1-0 29
7. Sunnyside 0-0 27
8. Bothell 3-0 26
9. Bethel 1-0 25
10. Skyview 0-1 19

Others receiving votes: Mt. Rainier 18. Bellarmine Prep 16. Mead 13. Chiawana 10. Kamiak 7. University 6. Kentwood 5. Lewis and Clark 5. Davis 5. Curtis 4. Camas 3. Skyline 3. Tahoma 2. Snohomish 1. Puyallup 1. Kentridge 1.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Cleveland (9) 2-0 90
2. Blanchet 2-0 64
3. Bellevue 2-1 53
3. Lynnwood 2-0 53
5. Wilson, Woodrow 1-1 49
6. Arlington 3-0 34
7. Holy Names 1-1 26
8. Columbia River 3-0 19
9. Central Kitsap 3-0 16
10. Garfield 3-0 9

Others receiving votes: Juanita 8. Glacier Peak 8. Lake Washington 6. West Seattle 6. Prairie 6. Mercer Island 6. Kamiakin 5. Sumner 5. Auburn Mountainview 5. Lincoln 4. Shadle Park 2. Mountlake Terrace 2. Mt. Spokane 1. Kelso 1. Shorewood 1.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Mark Morris (8) 2-0 89
2. W. F. West (1) 2-0 79
3. White River 2-0 62
4. East Valley (Spokane) 3-0 54
5. Ellensburg 0-0 52
6. Lynden 0-0 45
7. Olympic 1-1 21
8. Woodland 2-0 13
9. Centralia 1-0 12
10. Black Hills 2-0 11

Others receiving votes: Washougal 10. Burlington-Edison 7. East Valley (Yakima) 7. River Ridge 7. Selah 6. Port Angeles 4. Sammamish 3. Liberty (Renton) 3. Fife 1. Clarkston 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Lynden Christian (1) 1-0 70
2. Lakeside (Nine Mile Falls) (2) 2-1 65
3. Cashmere (4) 0-0 63
4. King’s (2) 0-1 58
5. Montesano 2-0 55
6. Kalama 0-0 47
7. Cascade Christian 4-1 34
8. Granger 2-0 25
9. Nooksack Valley 2-0 24
10. Blaine 0-0 18

Others receiving votes: Zillah 9. Freeman 7. LaCenter 5. La Salle 4. Seattle Academy 3. Eatonville 3. Bear Creek School 2. Connell 2. Colville 2. University Prep 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Colfax (6) 1-1 76
2. Toutle Lake (1) 1-0 68
3. Northwest Christian (Colbert) 3-0 56
4. Okanogan (1) 0-0 46
5. Raymond 3-0 27
6. Brewster 2-2 26
7. Mabton 3-0 24
8. LaConner 2-0 22
9. Wahkiakum 1-0 21
10. St. George’s 3-1 20

Others receiving votes: Willapa Valley 16. Morton-White Pass 13. Napavine 7. Lind-Ritzville/Sprague 4. Waitsburg-Prescott 3. Adna 2. Toledo 2. Ilwaco 1. Lake Roosevelt 1. Liberty Bell 1. Mary Walker 1.

Class B
School Record Points Last Week
1. Colton (7) 2-0 70
2. Pateros 1-0 44
3. Neah Bay 0-0 43
4. Sunnyside Christian 0-0 40
5. Republic 1-0 27

Others receiving votes: Three Rivers Christian School 15. Shoreline Christian 8. Taholah 8. Quilcene 7. Entiat 6. Tekoa-Oakesdale 6. Tulalip Heritage 6. Crosspoint Academy 3.

Boys Class 4A
School Record Points Last Week
1. Federal Way (7) 3-0 88
2. Issaquah (1) 1-0 71
3. Central Valley 3-0 69
4. Richland (1) 2-0 56
5. Kentridge 3-0 44
6. Curtis 2-0 33
7. Woodinville 3-1 26
8. Union 1-1 23
9. Lewis and Clark 4-0 22
10. South Kitsap 3-0 18

Others receiving votes: Davis 14. Kentwood 9. West Valley (Yakima) 8. Bellarmine Prep 7. Kent Meridian 4. Ferris 4. Wenatchee 3. Todd Beamer 2. Camas 2.

Class 3A
School Record Points Last Week
1. Rainier Beach (9) 2-0 90
2. Eastside Catholic 1-0 69
3. Bellevue 2-0 68
4. Garfield 3-0 58
5. Seattle Prep 3-1 31
6. Cleveland 3-0 24
7. Stanwood 3-1 22
8. Wilson, Woodrow 1-0 21
9. Shadle Park 3-1 20
(tie)Peninsula 3-0 20

Others receiving votes: Lincoln 17. Columbia River 11. Glacier Peak 11. Marysville-Pilchuck 9. O’Dea 8. Fort Vancouver 6. Kamiakin 4. Lakeside (Seattle) 4. Auburn Mountainview 2.

Class 2A
School Record Points Last Week
1. Clarkston (7) 1-0 97
2. Lynden (3) 0-0 92
3. Pullman 2-0 56
4. Mark Morris 2-0 49
5. Wapato 3-0 45
6. West Valley (Spokane) 2-2 38
7. Tumwater 1-0 34
8. North Kitsap 3-1 29
9. River Ridge 3-1 28
10. Grandview 0-1 24

Others receiving votes: Woodland 13. Squalicum 9. Olympic 6. Ellensburg 6. Washougal 5. Clover Park 4. Black Hills 2. Fife 2. Sehome 2. Sequim 1. Ephrata 1.

Class 1A
School Record Points Last Week
1. Zillah (5) 1-0 82
2. King’s (3) 0-1 80
3. Cedar Park Christian (Bothell) 3-0 56
4. Lynden Christian (1) 2-2 44
5. Vashon Island 3-0 39
6. Seattle Academy 0-1 35
7. Lakeside (Nine Mile Falls) 2-1 32
(tie) Cascade Christian 2-1 32
9. Meridian 4-0 28
10. Kalama 1-1 16

Others receiving votes: Freeman 11. Castle Rock 8. La Salle 8. Riverside 6. University Prep 5. LaCenter 5. Seton Catholic 4. Bear Creek School 3. Hoquiam 2. Granger 1.

Class 2B
School Record Points Last Week
1. Morton-White Pass 2-0 60
2. Liberty (Spangle) (1) 2-0 49
3. St. George’s (1) 3-1 45
4. Brewster (4) 4-0 42
5. Okanogan (1) 1-0 40
6. Toledo 0-0 27
7. North Beach 2-0 25
8. Northwest Christian (Colbert) 2-1 23
9. Lind-Ritzville Sprague 1-1 16
10. Willapa Valley 1-0 12

Others receiving votes: Colfax 8. Mossyrock 7. LaConner 6. Life Christian Academy 6. Adna 5. Liberty Bell 3. Onalaska 3. Raymond 2. Liberty Christian 2. Toutle Lake 1.

Class B
School Record Points Last Week
1. Pomeroy (2) 1-0 51
(tie) Tulalip Heritage (3) 0-0 51
3. Neah Bay (1) 0-0 50
4. Colton 0-1 29
(tie)Entiat 3-0 29

Others receiving votes: Shorewood Christian 24. Wellpinit 13. Republic 10. Garfield-Palouse 9. Three Rivers Christian School 8. Lyle-Wishram 6.

Three Cougars sign letter of intent

Central Kitsap had a signing ceremony for three athletes who have landed scholarships.
Hudson Keffer, who second in the Javelin at the Class 4A state track and field meet, signed with Arizona State.
All-Narrows League basketball player Taylor Krouse signed with Holy Names in Oakland.
Volleyball player Lexi Downey signed with Coastal Georgia.
We’ll have more in Friday’s paper.