The Prep Beat

News updates on area high schools. By Sun sports staff writers Chuck Stark, Jeff Graham, Annette Griffus and Nathan Joyce.
Subscribe to RSS
Back to The Prep Beat

Archive for the ‘North Mason’ Category

Young track stars taking state by storm

Friday, April 11th, 2014

There’s a few underclass track stars around Kitsap that should be interesting to watch as the postseason hits next month.
South Kitsap freshman Nolan VanAmen, who broke a national junior record over the summer, also broke the school record in the discus at 172-7. That’s also the best mark in the state.
VanAmen is putting up huge numbers for a freshman. The West Sound record is 188-1 (set by Bainbridge’s Matt Wauters in 2004), and that seems sure to fall before he’s done. The state record for a freshman is 176-6 (set by Lynnwood’s Ben Lindsey in 1993) and that seems a good bet to fall.
The state record is 207-2.
He’s also fourth in the shot put at 54-3. The state freshman record is 58-1.75 (set by Spokane’s Mike Shill in 1977) and that also is in reach.
Olympic sophomore Jaleel Elmore broke the school record in the 400 with a 49.45 last weekend (old record was 49.74 (conv) set by Andrew Cole in 1999). The mark is the best in the state so far this season.
Central Kitsap’s Cameron Carroll, who we wrote about in today’s paper, is fifth in the state in the 800.
North Mason sophomore Tegan Daviscort is 11th in the state in the 200 at 25.96.


North Mason HS getting artificial practice field

Wednesday, April 9th, 2014

In addition to the construction of a new North Mason High School and football stadium, the Bulldogs are also getting a brand new practice field — and it’s going to be artificial.

The first phase of the campus rebuild will be the high school, constructed on the site of old practice field and set to open in Sept. 2015. The artificial stadium and practice fields be ready a year later.

North Mason athletic director Mark Swofford said a new grass practice field would have cost $250,000 and required a million gallons of water each year to maintain. The artificial practice field (full-length) will cost $500,000 and require minimal annual maintenance. All NMSD schools will have access to it.


Softball: Predicting the Olympic League season

Friday, March 14th, 2014

The 2014 softball season officially began Thursday with just a couple games and will be full steam ahead next week.

You can check out our season preview here and the team-by-team capsules here.

In the meantime, I thought I’d try my hand at pre-season predictions so here it goes;

1, Kingston: Based on what they have on paper the Buccaneers look strong on all fronts and are hungry after missing out on making the state tournament last year.

2, Sequim: In his third year, Mike McFarlen has the juggernaut rolling and the Wolves could wind up as co-champs with Kingston again.

3, Port Angeles: The Roughriders lost quite a bit to graduation but are still strong with several key players returning.

4, Olympic: The Trojans have been late-bloomers in the past, playing better ball late in the season and I don’t see that changing this year.

5, North Kitsap: Softball revolves around good pitching and Keller has been a workhorse for the Vikings the past few years.

6, Bremerton: With MacKenzie Willeford, the third baseman gives the Knights power and a chance to make the playoffs.

7, North Mason: The Bulldogs are still in the process of rebuilding but should be competitive.

8, Klahowya: The Eagles will give some teams some fits, but they just don’t have the numbers.

9, Port Townsend: The Redskins have a new coach and it always takes time to rebuild, especially at a small school.

Upcoming games (if it doesn’t rain)

Monday, March 17: Happy St. Patrick’s Day! Everybody is on the road as Klahowya travels to Elma, Chimacum is at Sequim, Port Townsend hosts Coupeville and Port Angeles makes its way to Gig Harbor.

Tuesday, March 18: A classic match up between Bainbridge and Central Kitsap. This will be CK’s first-year coach Courtney Lacock’s first home game at Linder Field. Always a fun game with the Spartans.

Wednesday, March 19: Early test for the Trojans as they host Kingston in the Olympic League opener for both teams. Also playing; Klahowya at Port Angeles, North Kitsap at North Mason, and Sequim at Port Townsend.

Thursday, March 20: Bainbridge kicks off the Metro League season against Blanchet, one of the better teams in league that usually provides good competition for the Spartans.

Friday, March 21: More OL action as Bremerton travels to Port Angeles for its opener and Kingston is at North Mason, Klahowya at Olympic and NK at Port Townsend.

Note: I didn’t do a prediction for the Narrows League because we only have two schools, but my guess is South Kitsap should win its second league title, followed by Bellarmine Prep, Olympic, Gig Harbor and Central Kitsap.


Bremerton’s Dixon, Kluge earn MVP honors

Thursday, February 27th, 2014

Bremerton seniors Deonte Dixon and Sawyer Kluge claimed Olympic League MVP honors Thursday. Dixon, whose team plays Lake Washington on Saturday for a berth in the Class 2A state tournament, averaged 18.9 points and 3.1 steals during the regular season.

Kluge led Bremerton’s girls in nearly every statistical category with 22.6 points per game, 11.7 rebounds, 2.4 assists and 4.5 steals.

Bremerton’s Darren Bowden earned coach of the year honors on the boys side, while girls coach of the year honors went to Sequim’s Evan Still.

Also, Chimacum’s Lauren Thacker, a senior, and Kiersten Snyder, a junior, were named to the honorable mention all-Nisqually League team.

All-Olympic League

MVP—Sawyer Kluge, Bremerton

Coach of the year—Evan Still, Sequim

Sportsmanship—North Mason

First team—Maddy Hinrichs, sr., Port Angeles; Olivia Williams, jr., Olympic; Rebekah Baugh, jr., North Kitsap; Krista Johnson, sr., Port Angeles; Jewel Johnson, sr., Port Townsend.

Second team—Napua Fontes, sr., Kingston; Alexas Besand, sr., Sequim; Katelyn Carper, jr., Kingston; Drew Clark, jr., Kingston; Kristin Brown, sr., North Kitsap.

Honorable mention—Caitlin Stoffferahn, jr., Sequim; Elise Beuke, jr., Sequim; McKenzie Bentz, so., Sequim; Kylee Jeffers, sr., Port Angeles; Bailee Jones, sr., Port Angeles; Aileen Kaye, so., Kingston; Molly Lemmon, so., North Kitsap; Izzy Severns, jr., Klahowya; Lilli Stenzel, sr., Olympic; Katie Campana, fr., Olympic; Mikaela Shumaker, jr., North Mason; Jayde Richardson, sr., Port Townsend.

Boys Basketball

All-Olympic League

MVP—Deonte Dixon, Bremerton

Coach of the year—Darren Bowden, Bremerton

Sportsmanship—Olympic

First team—Alex Barry, jr., Sequim; Calvin Dennis, jr., NK; Paul Spaltenstein, sr., PT; Makaleb McInnis, jr., Olympic; Cole Rabedeaux, sr., Kingston

Second team—Tarez Tyree Mason, sr., Bremerton; Derek Schumacher, sr., Port Angeles; TJ Mosely, sr., Olympic; Ethan Graebner, jr., North Kitsap; Kyle Setten, sr., Olympic.

Honorable mention—Jumier Johnson, so., Olympic; Hayden Gunderson, sr., Port Angeles; Anthony Pinza, sr., Sequim; Cody Russell, sr., Port Townsend; Daniel Burggraaf, jr., North Mason; Wayne Ayers, sr., Bremerton; Rory Kallappa, sr., Sequim; Matt Duckworth, sr., North Mason; Devontea Davenport, jr., North Mason.


Boys and girl basketball leaders

Thursday, February 6th, 2014

This week’s basketball leaders are now available.

Enjoy.

Leaders

Boys Basketball

Scoring

Player, school GP .Avg

Deonte Dixon, Brem 18 18.9

Caulin Bakalarski, SK 19 18.1

Alex Barry, Seq 17 18.1

Ryley Callaghan, SK 19 17.1

Calvin Dennis, NK 16 14.9

Paul Spaltenstein, PT 18 14.9

Hunter Hathaway, PA 17 14.7

Andrew Schwieterman, CK 19 13.8

Derek Schumacher, PA 17 13.4

Austin Murray, CK 19 13.4

Joey Blacker, Bain 18 13.2

Matt Duckworth, NM 18 13.2

Tyree Mason, Brem 17 12.8

Ethan Graebner, NK 17 12.6

Cody Russell, PT 18 12.3

Hayden Gunderson, PA 17 11.7

Makaleb McInnis, Oly 18 11.5

Steve Johnson, CK 19 11.1

Rory Kallappa, Seq 13 10.8

Oskar Dieterich, Bain 18 10.3

TJ Mosley, Oly 18 10.3

Rebounds

Player, school GP .Avg

Calvin Dennis, NK 16 12.7

Austin Murray, CK 19 10.4

Daniel Burggraaf, NM 18 9.8

Oskar Dieterich, Bain 18 9.6

Jumier Johnson, Oly 17 8.2

Alex Barry, Seq 17 8.2

Marquis Gurske, NM 16 7.9

Forest Bingham, SK 18 7.4

Hunter Hathaway, PA 17 7.3

Deonte Dixon, NM 18 6.8

Adam Lemmon, NK 18 6.7

Skyler Coppenrath, PT 14 6.6

Ben Beatie, Bain 18 6.5

Terrick Sims, NM 18 6.5

Jacob King, PT 18 6.4

Caulin Bakalarski, SK 19 6.3

Erik Christensen, Seq 17 6.3

Joey Blacker, Bain 18 5.5

Rory Kallappa, Seq 13 5.5

Alex Smith, CK 19 5.5

Paul Spaltenstein, PT 18 5.4

Derek Schumacher, PA 17 5.4

Steve Johnson, CK 19 5.4

Mitchell Knuckey, Kla 18 5.0

Assists

Player, school GP .Avg

Cody Russell, PT 18 7.2

Ryley Callaghan, SK 6.3

Brady Konopaski, PA 17 5.6

Blake Swanson, Bain 18 5.2

Anthony Pinza, Seq 17 5.2

Tyree Mason, Brem 17 5.1

Andrew Schwieterman, CK 19 4.8

Steve Johnson, CK 19 4.2

TJ Mosley, Oly 18 3.7

David Perry, NK 18 3.5

Casey Windrel, Brem 18 3.4

Jacob Gotchall, Kla 18 3.3

Calvin Dennis, NK 16 3.2

Ethan Graebner, NK 17 2.9

Trent Schulte, Bain 18 2.7

Derek Schumacher, PA 17 2.7

Makaleb McInnis, Oly 18 2.6

Caulin Bakalarski, SK 2.4

Daniel Charlton, PT 18 2.3

Michael Urquhart, NK 18 2.2

Alex Barry, Seq 17 2.2

Hayden Gunderson, PA 17 2.1

Steals

Player, school GP .Avg

Cody Russell, PT 18 4.3

Andrew Schwiterman, CK 19 3.4

Tyree Mason, Brem 17 3.3

Deonte Dixon, Brem 18 3.1

Casey Windrel, Brem 18 2.5

Alex Barry, Seq 17 2.4

TJ Mosley, Oly 18 2.3

Caulin Bakalarski, SK 19 2.3

Derek Schumacher, PA 17 2.3

Brady Konopaski, PA 17 2.2

Steve Johnson, CK 19 2.1

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Sawyer Kluge, Brem 17 22.6

Rebekah Baugh, NK 16 17.2

Olivia Williams, Oly 18 14.6

Maddie White, CK 18 14.6

Maddy Hinrichs, PA 17 14.1

Desere’e Doty, CPA 12 13.8

Krista Johnson, PA 18 13.4

Kristin Brown, NK 10 13.3

Gabrielle Stewart, SK 19 12.9

Jewel Johnson, PT 19 12.3

Izzy Severns, Kla 17 12.2

Cailyn Cattell, CPA 17 11.4

Jayde Richardson, PT 19 10.6

Tiffani Ferrell, CK 17 10.4

Napua Fontes, King n/a 10.4

Taylor Krouse, CK 19 10.2

Katie Campana, Oly 18 9.7

Drew Clark, King n/a 9.7

Holly Bandara, CPA 16 9.4

Kayelee Yergeau, SK 19 9.3

Molly Lemmon, NK 16 9.2

Mikaela Shumaker, NM 18 8.6

Katelyn Carper, King n/a 8.3

Aileen Kaye, King n/a 6.9

Lilli Stenzel, Oly 18 6.8

Quincy Satran, NM 14 6.8

Bailee Jones, NK 16 6.6

Alyssa Beach, Brem 16 6.6

Patricia Reeves, PT 18 6.4

Hayley O’Dell, SK 18 6.3

Marina Hartford, Kla 15 6.2

Sam Williams, CK 17 6.1

Skyler Bakken, King n/a 6.1

Rebounds

Name, team GP Avg.

Jayde Richardson, PT 19 15.4

Kalie Nation, CPA 17 11.5

Sawyer Kluge, Brem 17 11.3

Cailyn Cattell, CPA 17 11.3

Drew Clark, King n/a 9.5

Olivia Williams, Oly 18 9.3

Lacy Johnson, Brem 14 8.9

Patricia Reeves, PT 18 8.8

Mikaela Shumaker, NM 18 8.8

Molly Lemmon, NK 16 8.7

Desere’e Doty, CPA 12 7.1

Kristin Brown, NK 10 7.0

Madison Sturgeon, Kla 17 6.6

Liz Lamoureux, Brem 17 6.4

Serena Otis, Oly 10 6.4

Katie Thorsen, CK 19 6.3

Rilke Rutenbeck, PT 19 6.3

Kaylee Yergeau, SK 19 6.3

Gabrielle Stewart, SK 19 6.1

Tiffani Ferrell, CK 17 6.0

Anna Gaines, King n/a 6.0

Alycia Heriford, Brem 17 5.9

Katie Campana, Oly 18 5.8

Bailee Jones, PA 16 5.5

Brianna Shafer, SK 18 5.5

Hayley O’Dell, SK 18 5.2

Danielle Monzon, Oly 18 5.1

Quincy Satran, NM 14 5.0

Assists

Name, team GP Avg.

Jewel Johnson, PT 19 5.7

Rebekah Baugh, NK 16 4.4

Napua Fontes, King n/a 4.1

Maddie White, CK 18 4.0

Krista Johnson, PA 18 3.7

Desere’e Doty, CPA 12 3.0

Alyssa Beach, Brem 16 2.8

Danielle Monzon, Oly 10 2.8

Izzy Severns, Kla 17 2.6

Lilli Stenzel, Oly 18 2.6

Sawyer Kluge, Brem 17 2.5

Maddy Hinrichs, PA 17 3.5

Kailey Bandara, CPA 17 2.6

Taylor Krouse, CK 19 2.6

Hannah Snyder, NK 16 2.4

Emma Laurion, CPA 14 2.4

Olivia Williams, Oly 18 2.2

Cailyn Cattell, CPA 17 2.2

Sam Williams, CK 17 2.2

Kylee Jeffers, NK 18 2.1

Mary Beth Bray, SK 18 2.1

Katelyn Carper, King n/a 2.1

Katie Campana, Oly 18 2.1

Starr Rodenhurst, CK 15 2.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 18 6.3

Izzy Severns, Kla 17 5.3

Mikaela Shumaker, NM 18 5.0

Sawyer Kluge, Brem 17 4.9

Lilli Stenzel, Oly 18 3.6

Krista Johnson, PA 18 3.6

Kristin Brown, NK 16 3.3

Napua Fontes, King n/a 3.3

Maddy Hinrichs, PA 17 3.2

Emma Laurion, CPA 14 3.1

Marina Hartford, Kla 15 3.0

Alyssa Beach, Brem 16 3.0

Rebekah Baugh, NK 16 2.9

Jewel Johnson PT 19 2.8

Danielle Monzon, Oly 10 2.7

Aileen Kaye, King n/a 2.7

Maddie Boe, PA 18 2.6

Taylor Krouse, CK 19 2.6

Katelyn Carper, King n/a 2.6

Gabrielle Stewart, SK 19 2.5

Sarah Cooper, Kla 17 2.4

Katie Campana, Oly 18 2.4

Sam Williams, CK 15 2.4

Starr Rodenhurst, CK 15 2.1

Alycia Heriford, Brem 17 2.1

Olivia Williams, Oly 18 2.1

Kaylee Yergeau, SK 19 2.0

 


Week 3 basketball leaders right here!

Thursday, January 30th, 2014

Hot off the press!!

Ugh. I can’t believe I wrote that. Oh well.

Here is your weekly dose of high school boys and girls basketball stat leaders.

Boys Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Caulin Bakalarski, SK 15 18.9

Deonte Dixon, Brem 16 18.0

Ryley Callaghan, SK 15 16.3

Paul Spaltenstein, PT 16 15.0

Calvin Dennis, NK 13 14.7

Hunter Hathaway, PA 16 14.5

Joey Blacker, Bain 15 13.9

Andrew Schwieterman, CK 17 13.5

Austin Murray, CK 17 13.3

Tyree Mason, Brem 15 13.2

Derek Schumacher, PT 16 12.8

Ethan Graebner, NK 14 12.1

Cody Russell, PT 16 11.5

Makaleb McInnis, Oly 16 11.4

Hayden Gunderson, PA 16 11.0

Steve Johnson, CK 17 10.8

TJ Mosley, Oly 16 10.7

Michael Urquhart, NK 15 10.2

Jumier Johnson, Oly 16 10.1

Oskar Dieterich, Bain 15 10.0

Rebounds

Name, team GP Avg.

Calvin Dennis, NK 13 12.0

Austin Murray, CK 17 10.1

Oskar Dieterich, Bain 15 10.0

Marquis Gurske, Brem 16 8.2

Jumier Johnson, Oly 16 8.1

Forest Bingham, SK 14 7.3

Hunter Hathaway, PA 16 7.3

Adam Lemmon, NK 15 6.4

Skyler Coppenrath, PT 12 6.4

Jacob King, PT 16 6.4

Terrick Sims, Brem 16 6.2

Caulin Bakalarski, SK 15 6.2

Joey Blacker, Bain 15 6.0

Ben Beatie, Bain 15 6.0

Deonte Dixon, Brem 16 6.0

Damarius Johnson, Oly 11 5.9

Paul Spaltenstein, PT 16 5.6

Steve Johnson, CK 17 5.6

Derek Schumacher, PA 16 5.3

Mitchell Knuckey, Kla 15 5.0

Assists

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 16 7.1

Ryley Callaghan, SK 15 6.3

Brady Konopaski, PA 16 5.3

Blake Swanson, Bain 15 5.2

Tyree Mason, Brem 15 5.2

A. Schwieterman, CK 17 4.7

Steve Johnson, CK 17 4.1

TJ Mosley, Oly 16 3.6

David Perry, NK 15 3.4

Calvin Dennis, NK 13 3.2

Trent Schulte, Bain 15 2.7

Derek Schumacher, PA 16 2.7

Ethan Graebner, NK 14 2.6

Makaleb McInnis, Oly 16 2.4

Caulin Bakalarski, SK 16 2.4

Hayden Gunderson, PA 16 2.1

Michael Urquhart, NK 15 2.1

Eric Wattree, SK 15 2.1

Steals

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 16 4.4

Andrew Schwieterman, CK 17 3.5

Tyree Mason, Brem 15 3.4

TJ Mosley, Oly 16 2.3

Brady Konopaski, PA 16 2.3

Derek Schumacher, PA 16 2.2

Steve Johnson, CK 17 2.0

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Sawyer Kluge, Brem 15 23.8

Olivia Williams, Oly 16 14.8

Maddy Hinrichs, PA 16 14.4

Maddie White, CK 16 14.4

Desere’e Doty, CPA 12 13.8

Krista Johnson, PA 17 13.3

Izzy Severns, Kla 15 12.2

Jewel Johnson, PT 17 12.0

Cailyn Cattell, CPA 15 11.1

Taylor Krouse, CK 17 10.5

Tiffani Ferrell, CK 15 10.4

Katie Campana, Oly 16 9.9

Jayde Richardson, PT 17 9.6

Holly Bandara, CPA 15 8.6

Mikaela Shumaker, NM 16 8.3

Patricia Reeves, PT 16 7.0

Lilli Stenzel, Oly 16 6.9

Bailee Jones, PA 15 6.9

Quincy Satran, NM 12 6.8

Alyssa Beach, Brem 14 6.3

Marina Hartford, Kla 13 6.2

Rebounds

Name, team GP Avg.

Jayde Richardson, PT 17 14.1

Cailyn Cattell, CPA 15 11.0

Sawyer Kluge, Brem 15 10.9

Kalie Nation, CPA 15 10.7

Olivia Williams, Oly 16 9.5

Lacy Johnson, Brem 14 8.9

Mikaela Shumaker, NM 16 8.8

Patricia Reeves, PT 16 8.2

Desere’e Doty, CPA 12 7.1

Madison Sturgeon, Kla 15 6.5

Katie Thorsen, CK 17 6.3

Rilke Rutenbeck, PT 17 6.2

Assists

Name, team GP Avg.

Jewel Johnson, PT 17 5.3

Taylor Krouse, CK 17 4.2

Krista Johnson, PA 17 3.5

Maddy Hinrichs, PA 16 3.4

Desere’e Doty, CPA 12 3.0

Alyssa Beach, Brem 14 2.8

Sawyer Kluge, Brem 15 2.6

Lilli Stenzel, Oly 16 2.5

Maddie White, CK 16 2.4

Katie Campana, Oly 16 2.3

Cailyn Cattell, CPA 15 2.2

Kylee Jeffers, PA 17 2.1

Olivia Williams, Oly 16 2.1

Izzy Severns, Kla 15 2.0

Marina Hartford, Kla 13 2.0

Emma Laurion, CPA 12 2.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 16 5.9

Sawyer Kluge, Brem 15 5.2

Izzy Severns, Kla 15 4.8

Mikaela Shumaker, NM 16 4.6

Desere’e Doty, CPA 12 4.0

Krista Johnson, PA 17 3.6

Lilli Stenzel, Oly 16 3.5

Maddy Hinrichs, PA 16 3.3

Alyssa Beach, Brem 14 3.1

Marina Hartford, Kla 13 2.8

Emma Laurion, CPA 12 2.8

Taylor Krouse, CK 17 2.8

Maddie Boe, PA 17 2.6

Jewel Johnson, PT 17 2.6

Katie Campan, Oly 16 2.4

Alycia Heriford, Brem 15 2.3

Sarah Cooper, Kla 15 2.1

Olivia Williams, Oly 16 2.0


Week 2 of basketball leaders here

Friday, January 24th, 2014

A little late, but here’s the boys and girls leaders for basketball this week.

Enjoy!

Boys Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Caulin Bakalarski, SK 13 18.9

Alex Barry, Seq 14 18.4

Deonte Dixon, Brem 15 17.8

Ryley Callaghan, SK 13 17.1

Paul Spaltenstein, PT 14 15.6

Joey Blacker, Bain 15 14.6

Calvin Dennis, NK 12 14.2

Andrew Schwieterman, CK 15 13.7

Hunter Hathaway, PA 13 13.6

Cole Rabedeaux, King 15 13.3

Tyree Mason, Brem 14 13.2

Derek Schumacher, PA 13 13.2

Matt Duckworth, NM 15 13.0

Austin Murray, CK 15 13.0

Hayden Gunderson, PA 13 12.8

Ethan Graebner, NK 13 11.9

Steve Johnson, CK 15 11.1

Matt Becker, NM 15 11.0

Michael Urquhart, NK 14 10.8

Rory Kallappa, Seq 13 10.8

Cody Russell, PT 14 10.6

Oskar Dieterich, Bain 15 10.5

David Perry, NK 14 10.1

Rebounds

Name, team GP Avg.

Calvin Dennis, NK 12 11.8

Austin Murray, CK 15 10.4

Oskar Dieterich, Bain 15 10.1

Daniel Burggraff, NM 15 9.0

Alex Barry, Seq 14 8.2

Marquis Gurske, Brem 15 8.2

Forest Bingham, SK 12 7.4

Nathan Carlton, King 15 7.2

Hunter Hathaway, PA 13 6.6

Joey Blacker, Bain 15 6.5

Eric Christensen, Seq 14 6.4

Caulin Bakalarski, SK 13 6.3

Terrick Sims, Brem 15 6.2

Skyler Coppenrath, PT 13 6.2

Alex Lemmon, NK 14 6.2

Jacob King, PT 14 6.1

Derek Schumacher, PA 13 5.9

Ben Beatie, Bain 15 5.8

Rory Kallappa, Seq 13 5.5

Paul Spaltenstein, PT 14 5.4

Steve Johnson, CK 15 5.4

Deonte Dixon, Brem 15 5.0

Assists

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 14 6.8

Ryley Callaghan, SK 13 6.3

Anthony Pinza, Seq 14 5.2

Tyree Mason, Brem 14 5.2

Blake Swanson, Bain 15 5.1

Andrew Schwieterman, CK 15 5.0

Brady Konopaski, PA 13 4.9

Steve Johnson, CK 15 4.1

David Perry, NK 14 3.4

Calvin Dennis, NK 12 3.3

Trent Schulte, Bain 15 3.0

Beau Rabedeaux, King 15 2.8

Derek Schumacher, PA 13 2.6

Cole Rabedeaux, King 15 2.5

Caulin Bakalarski, SK 13 2.5

Ethan Graebner, NK 13 2.5

Hayden Gunderson, PA 13 2.3

Eric Wattree, SK 13 2.2

Daniel Charlton, PT 14 2.2

Alex Barry, Seq 14 2.2

Sean Dwyer, PT 14 2.1

Michael Urquhart, NK 14 2.1

Steals

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 14 4.5

Andrew Schwieterman, CK 15 3.8

Tyree Mason, Seq 14 3.4

Beau Rabedeaux, King 15 3.1

Cole Rabedeaux, King 15 2.5

Alex Barry, Seq 14 2.3

Derek Schumacher, PA 13 2.3

Brady Konopaski, PA 13 2.2

Steve Johnson, CK 15 2.2

Ryley Callaghan, SK 13 2.0

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Rebekah Baugh, NK 13 17.8

Olivia Williams, Oly 15 14.8

Maddie White, CK 14 14.4

Desere’e Doty, CPA 7 13.7

Maddy Hinrichs, PA 14 13.6

Krista Johnson, PA 15 13.1

Kalie Nation, CPA 10 11.9

Taylor Krouse, CK 15 10.9

Napua Fontes, King 13 10.5

Holly Bandara, CPA 10 10.5

Tiffani Ferrell, CK 13 10.5

Drew Clark, King 14 9.4

Katie Campana, Oly 15 9.4

Molly Lemmon, NK 13 9.0

Caitlyn Cattell, CPA 10 8.5

Bailee Jones, PA 13 7.2

Lilli Stenzel, Oly 12 6.1

Rebounds

Name, team GP Avg.

Kalie Nation, CPA 10 11.9

Drew Clark, King 14 9.6

Olivia Williams, Oly 15 9.5

Caitlyn Cattell, CPA 10 9.4

Molly Lemmon, NK 13 8.6

Desere’e Doty, CPA 7 8.4

Serena Otis, Oly 10 6.4

Katie Thorsen, CK 14 6.3

Tiffani Ferrell, CK 13 6.0

Bailee Jones, PA 13 6.0

Anna Gaines, NK n/a 6.0

Assists

Name, team GP Avg.

Napua Fontes, King 13 4.5

Rebekah Baugh, NK 13 4.4

Taylor Krouse, CK 15 4.2

Maddie White, CK 14 4.1

Krista Johnson, PA 15 3.5

Maddy Hinrichs, PA 14 3.4

Aileen Kaye, King 15 3.2

Desere’e Doty, CPA 7 3.0

Lilli Stenzel, Oly 15 2.5

Hannah Snyder, NK 13 2.4

Emma Laurion, CPA 7 2.4

Katie Campana, Oly 15 2.3

Olivia Williams, Oly 15 2.2

Kylee Jeffers, PA 15 2.1

Katelyn Carper, King 12 2.0

Starr Rodenhurst, CK 11 2.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 14 6.2

Desere’e Doty, CPA 7 4.9

Krista Johnson, PA 15 3.7

Kristin Brown, NK 8 3.6

Lilli Stenzel, Oly 15 3.6

Napua Fontes, King 13 3.5

Maddy Hinrichs, PA 14 3.4

Taylor Krouse, CK 15 2.9

Rebekah Baugh, NK 13 2.8

Maddie Boe, PA 14 2.7

Aileen Kaye, King 15 2.7

Katelyn Carper, King 12 2.4

Katie Campana, Oly 15 2.4

Sam Williams, CK 13 2.1

Olivia Williams, Oly 15 2.1

Starr Rodenhurst, CK 11 2.1

 


Boys and girls basketball leaders are here

Thursday, January 16th, 2014

We know you’ve been anxiously awaiting the first round of the West Sound boys and girls basketball leaders.

So, without further ado, here you go.

Boys Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Alex Barry, Seq 11 18.8

Deonte Dixon, Brem 13 17.8

Caulin Bakalarski, SK 11 17.2

Ryley Callaghan, SK 11 16.5

Paul Spaltenstein, PT 12 16.3

Joey Blacker, Bain 12 15.1

Hunter Hathaway, PA 12 14.1

Andrew Schwieterman, CK 9 13.7

Calvin Dennis, NK 11 13.5

Derek Schumacher, PA 12 13.3

Hayden Gunderson, PA 12 13.1

Mark Duckworth, NM 12 13.0

Tyree Mason, Brem 13 12.5

Ethan Graebner, NK 11 12.3

Austin Murray, CK 9 11.9

Steve Johnson, CK 9 11.2

Matt Becker, NM 12 11.0

Rory Kallappa, Seq 11 11.0

Michael Urquhart, NK 13 10.2

Cody Russell, PT 12 10.9

Oskar Dieterich, Bain 12 10.5

Rebounds

Name, team GP Avg.

Calvin Dennis, NK 11 11.8

Austin Murray, CK 9 9.9

Marquis Gurske, Brem 13 8.4

Daniel Burggraaf, NM 12 8.0

Alex Barry, Seq 11 7.7

Forest Bingham, SK 11 7.4

Davontea Davenport, NM 12 7.0

Eric Christensen, Seq 11 6.9

Terrick Sims, Brem 13 6.4

Hunter Hathaway, PA 12 6.4

Derek Schumacher, PA 12 6.1

Adam Lemmon, NK 13 6.1

Caulin Bakalarski, SK 11 6.0

Jacob King, PT 12 5.9

Rory Kallappa, Seq 11 5.9

Steve Johnson, CK 9 5.7

Paul Spaltenstein, PT 12 5.8

Deonte Dixon, Brem 13 5.1

Jarrod Felix, NK 8 5.0

Steals

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 12 4.5

Andrew Schwieterman, CK 9 3.8

Tyree Mason, Brem 13 3.4

Alex Barry, Seq 11 2.4

Steve Johnson, CK 9 2.3

Brady Konopaski, PA 12 2.3

Derek Schumacher, PA 12 2.3

Caulin Bakalarski, SK 11 2.0

Assists

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 12 6.8

Ryley Callaghan, SK 11 6.3

Anthony Pinza, Seq 11 5.3

Tyree Mason, Brem 13 5.2

Brady Konopaski, PA 12 5.2

Andrew Schwieterman, CK 9 4.9

Steve Johnson, CK 9 4.1

David Perry, NK 13 3.2

Calvin Dennis, NK 11 2.8

Derek Schumacher, PA 12 2.6

Ethan Graebner, NK 12 2.5

Michael Urquhart, NK 13 2.3

Alex Barry, Seq 11 2.3

Hayden Gunderson, PA 12 2.3

 

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Sawyer Kluge, Brem 12 23.1

Rebekah Baugh, NK 11 17.9

Kristin Brown, NK 8 14.9

Olivia Williams, Oly 13 14.9

Izzy Severns, Kla 11 14.8

Maddie White, CK 12 14.5

Gabrielle Stewart, SK 13 14.2

Jewel Johnson, PT 11 14.0

Maddy Hinrichs, PA 12 13.5

Krista Johnson, PA 13 12.5

Taylor Krouse, CK 13 11.3

Alexas Besand, Seq 13 11.1

Napua Fontes, King 10 10.5

Taylor Tye, Bain 10 10.4

Tiffani Ferrell, CK 11 10.3

Jayde Richardson, PT 11 10.2

Kaylee Yergeau, SK 13 10.2

Drew Clark, King 11 9.9

Molly Lemmon, NK 11 9.2

Katie Campana, Oly 13 9.2

Caitlin Stofferahn, Seq 13 8.5

Aileen Kaye, King 11 7.4

Mikaela Shumaker, NM 12 7.4

Lilli Stenzel, Oly 13 7.2

Kaitlin Carper, King 12 6.9

Shania Anderson, Oly 10 6.9

Alyssa Beach, Brem 11 6.7

Mareena Hartford, Kla 10 6.2

Rosie Brown, Bain 10 6.0

Patricia Reeves, PT 10 6.0

Rebounds

Name, team GP Avg.

Jayde Richardson, PT 11 16.2

Alexas Besand, Seq 13 10.3

Drew Clark, King 11 9.5

Sawyer Kluge, Brem 11 9.3

Lacy Johnson, Brem 12 9.3

Patricia Reeves, PT 10 9.1

Olivia Williams, Oly 13 8.6

Mikaela Shumaker, NM 12 8.5

Molly Lemmon, NK 11 8.2

Rilke Rutenbeck, PT 11 7.2

Kristin Brown, NK 8 7.1

Kaylee Yergeau, SK 13 7.0

Rosie Brown, Bain 10 6.4

Bailee Jones, PA 11 6.4

Serena Otis, Oly 10 6.3

Kayla Buchmeier, Bain 10 6.2

Liz Lamoureux, Brem 12 6.2

Katie Thorsen, CK 13 6.2

Anna Gaines, King 12 6.0

Madison Sturgeon, Kla 11 6.0

Gabrielle Stewart, SK 13 6.0

Brianna Shafer, SK 13 6.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 12 6.2

Sawyer Kluge, Brem 12 4.9

Izzy Severns, Kla 11 4.5

Mikaela Shumaker, NM 12 4.5

Napua Fontes, King 11 3.8

Lilli Stenzel, Oly 13 3.7

Kristin Brown, NK 8 3.6

Krista Johnson, PA 13 3.6

Maddy Hinrichs, PA 12 3.5

Alyssa Beach, Brem 11 3.4

Rebekah Baugh, NK 11 3.2

Jewel Johnson, PT 11 2.9

Aileen Kaye, King 11 2.8

Taylor Krouse, CK 13 2.8

Maddie Boe, PA 13 2.7

Mareena Hartford, Kla 10 2.4

Kaitlin Carper 12 2.4

Gabrielle Stewart, SK 13 2.4

Katie Campana, Oly 13 2.3

Alycia Heriford, Brem 12 2.3

Izzy Severns, Kla 11 2.1

Hannah Snyder, NK 11 2.0

Assists

Name, team GP Avg.

Jewel Johnson, PT 11 5.8

Napua Fontes, King 10 4.5

Rebekah Baugh, NK 11 4.2

Maddie White, CK 12 4.2

Taylor Krouse, CK 13 4.0

Krista Johnson, PA 13 3.5

Aileen Kaye, King 11 3.3

Maddy Hinrichs, PA 12 3.3

Sawyer Kluge, Brem 12 2.8

Hannah Snyder, NK 11 2.7

Alyssa Beach, Brem 10 2.4

Mareena Hartford, Kla 10 2.4

Lilli Stenzel, Oly 13 2.4

Kylee Jeffers, PA 13 2.3

Alycia Heriford, Brem 11 2.2

Kaitlin Carper, King 12 2.1

Izzy Severns, Kla 11 2.1

Rilke Rutenbeck, PT 11 2.0

Katie Campana, Oly 13 2.0


Olympic League bowling stats: Week 7

Monday, January 13th, 2014
Olympic League Bowling Stats Week 7
Team Wins Losses Tie Total High Game High Series Team Avg. High Baker Baker Avg. Series Avg.
Bremerton 9 17824 985 2223 166 214 160 830
Olympic 7 2 16673 963 2125 154 181 152 773
Klahowya 6 4 16308 765 1767 136 170 130 684
Sequim 2 8 13996 648 1494 115 148 120 579
North Mason 10 10980 575 1303 91 150 92 456
Peninsula 10 5598 111 #DIV/0! 199
School First Last 200 games 400 Series
Bremerton Helaina Hilligoss 208, 202, 206 408
Bremerton Sabrina Tucker 209
Bremerton Megan Whittenberg 212, 256, 221, 218, 225 477, 408, 408
Bremerton Abby King 212,201, 205, 226, 200, 231 406
Bremerton Natalie Stauffer 203
Klahowya Julianne Blocher 214
Klahowya Jessie Tone 234
Klahowya Miranda Bailey 215, 217, 211 407, 410
Olympic Chantelle Lamb 201
Olympic Raachael Godwin 209
Olympic Ashlyn Jamrog 213, 212, 246 458
Olympic Kayla Rivera-Hoskinson 201, 203
Olympic Samantha Pratt 219

Girls Basketball: Back in action for the second half

Thursday, January 2nd, 2014

The second half of the high school girls basketball season gets underway Thursday with just a couple of games.

Crosspoint travels to Shoreline in 2B Sea-Tac League game, while the red-hot Central Kitsap Cougars host Lincoln of Tacoma.

I admit I’ve learned to be a little leery of teams that get off to such a strong start because more often then not they tend to crash right before playoffs. So I’m holding off any kind of assessment on the Cougars until they are tested by stronger teams this month, i.e. Bellarmine Prep.

That being said, let’s take a look back at some highlights from the first half of the season:

Top performer: Sawyer Kluge, Bremerton. The senior guard hit a career milestone when she surpassed 1,000 points in a 54-24 Olympic League win over North Mason on Dec. 13. Kluge’s 3-pointer four minutes into the game put her over the thousand-point mark and play was stopped so she could be honored at home. Kluge also ripped off a career-high 36 points against North Kitsap in a 68-52 Olympic League loss.

Unsung hero: Molly Lemon, North Kitsap. The sophomore guard has been a solid addition to the scoresheet for the Vikings. Heading into the winter break, she was averaging 8.7 points, 8.3 rebounds and just 2.8 turnovers a game.

Living up to standards: Rebekah Baugh, North Kitsap. Baugh has really developed into an all-around player. Baugh sees a lot of the best defenders and still manages to come through with points when needed. She’s averaging 19.2 PPG, 3.2 rebounds, 3.5 assists and 3.0 steals.

Gutsy award: North Mason. The Bulldogs could have easily thrown in the towel early against Sequim in a OL game on Dec. 18. Sequim went on a 29-1 run before the Bulldogs answered with a 22-4 run to get within 10 points. That would be as close as they would get as Sequim went on to win 46-26, but I don’t think you can ever overlook maximum effort even if it shows up on the record books as a loss.

Team to watch: Central Kitsap. The Cougars are 8-0 overall and 3-0 in the Narrows League but have games against Bellarmine Prep (6-3, 2-0) coming up. If CK can get past the Lions, it looks to be in the forefront when it comes to a league title and No. 1 seed to district.

While on paper plenty of games next week don’t sound like much, but you never know when an upset can happen. Here’s a look at some key upcoming games;

Friday: Central Kitsap at South Kitsap. Always a fun one when two rivals meet. … Bainbridge meets Rainier Beach in a girls-boys doubleheader in the Metro League.

Tuesday: Sequim at North Kitsap. The Wolves and Vikings are tied at 4-1 in league play and something’s going to give here.

Wednesday: Central Kitsap at Bellarmine. The first meeting between the top two teams in the Narrows will be in Tacoma.

Friday, Jan. 10: Olympic at Bremerton. A good matchup between the powerful Olivia Williams of Oly and Kluge of Bremerton, who brings more finesse. … North Kitsap at Kingston. The Bucs will have a strong team on their hands but need to find a way to push the upper teams like NK if they want to make a playoff push in six weeks.


Available on Kindle

Archives