The Prep Beat

News updates on area high schools. By Sun sports staff writers Chuck Stark, Jeff Graham, Annette Griffus and Nathan Joyce.
Subscribe to RSS
Back to The Prep Beat

Archive for the ‘Klahowya’ Category

Girls lacrosse standings here

Saturday, April 12th, 2014

Standings are compiled by Washington State Lacrosse and are up to date through Thursday’s results.

Alki Conference

School GP League Overall GB
Bainbridge 5 3-0-0 4-0-1
Seattle Prep 7 3-1-0 4-3-0 0.5
Garfield 6 2-1-0 3-2-1 1
Kennedy 7 2-2-0 4-3-0 1.5
Mercer Island 6 0-1-0 2-4-0 2
SW Seattle (club) 4 0-3-0 1-3-0 3.0
Holy Names 6 0-2-0 3-3-0 2.5

Peninsula Conference

School GP League Overall GB
Gig Harbor (club) 8 2-0-0 4-4-0
Klahowya 5 1-0-0 2-3-0 0.5
Stadium 2 0-0-0 1-1-0 1
Bellarmine Prep 6 0-1-0 2-4-0 1.5
Curtis 8 0-2-0 1-7-0 2

 


Boys lacrosse standings

Friday, April 11th, 2014

Standings, based through Thursday’s results,  provided by Washington High School Lacrosse

Boys

Metro Conference – Division I

School GP League Overall GB
Eastside Catholic 9 5-0-0 9-0-0
Bainbridge 7 2-1-0 3-4-0 2
Lakeside 5 2-1-0 3-2-0 2
Seattle Prep 8 3-2-0 6-2-0 2
Blanchet 7 1-3-0 4-3-0 3.5
Kennedy Catholic 7 0-3-0 3-4-0 4

 

SPSL/Olympic Conference – Division II

School GP League Overall GB
Klahowya 4 2-1-0 2-2-0
Peninsula 6 2-3-0 2-4-0 1
Vashon 5 2-3-0 2-3-0 1
North Kitsap 4 1-3-0 1-3-0 1.5
Port Angeles -Sequim 2 0-2-0 0-2-0 1.5
South Kitsap 4 0-4-0 0-4-0 2.5

 


Softball: Predicting the Olympic League season

Friday, March 14th, 2014

The 2014 softball season officially began Thursday with just a couple games and will be full steam ahead next week.

You can check out our season preview here and the team-by-team capsules here.

In the meantime, I thought I’d try my hand at pre-season predictions so here it goes;

1, Kingston: Based on what they have on paper the Buccaneers look strong on all fronts and are hungry after missing out on making the state tournament last year.

2, Sequim: In his third year, Mike McFarlen has the juggernaut rolling and the Wolves could wind up as co-champs with Kingston again.

3, Port Angeles: The Roughriders lost quite a bit to graduation but are still strong with several key players returning.

4, Olympic: The Trojans have been late-bloomers in the past, playing better ball late in the season and I don’t see that changing this year.

5, North Kitsap: Softball revolves around good pitching and Keller has been a workhorse for the Vikings the past few years.

6, Bremerton: With MacKenzie Willeford, the third baseman gives the Knights power and a chance to make the playoffs.

7, North Mason: The Bulldogs are still in the process of rebuilding but should be competitive.

8, Klahowya: The Eagles will give some teams some fits, but they just don’t have the numbers.

9, Port Townsend: The Redskins have a new coach and it always takes time to rebuild, especially at a small school.

Upcoming games (if it doesn’t rain)

Monday, March 17: Happy St. Patrick’s Day! Everybody is on the road as Klahowya travels to Elma, Chimacum is at Sequim, Port Townsend hosts Coupeville and Port Angeles makes its way to Gig Harbor.

Tuesday, March 18: A classic match up between Bainbridge and Central Kitsap. This will be CK’s first-year coach Courtney Lacock’s first home game at Linder Field. Always a fun game with the Spartans.

Wednesday, March 19: Early test for the Trojans as they host Kingston in the Olympic League opener for both teams. Also playing; Klahowya at Port Angeles, North Kitsap at North Mason, and Sequim at Port Townsend.

Thursday, March 20: Bainbridge kicks off the Metro League season against Blanchet, one of the better teams in league that usually provides good competition for the Spartans.

Friday, March 21: More OL action as Bremerton travels to Port Angeles for its opener and Kingston is at North Mason, Klahowya at Olympic and NK at Port Townsend.

Note: I didn’t do a prediction for the Narrows League because we only have two schools, but my guess is South Kitsap should win its second league title, followed by Bellarmine Prep, Olympic, Gig Harbor and Central Kitsap.


Lacrosse update and lookahead

Friday, March 14th, 2014
Klahowya junior Cassidy Andrews shoots through a pair of Bethel defenders Thursday in a Washington Schoolgirls Lacrosse game at CK Junior High in Silverdale. Photo: Kurt DeVoe

Klahowya junior Cassidy Andrews shoots through a pair of Bethel defenders Thursday in a Washington Schoolgirls Lacrosse game at CK Junior High in Silverdale.
Photo: Kurt DeVoe

The Washington Schoolgirls Lacrosse Association started its season earlier this week. Klahowya beat Bethel 20-2 at Central Kitsap Junior High Thursday.

Cassidy Andrews led with six goals while Madison Snellenberg had four goals for the Eagles (1-1). Andrews, a midfielder, scored five goals total during the 2013 season. Klahowya led 12-1 at halftime. Goalkeeper Kennedy Daniels had four saves for Klahowya.

Bainbridge is 1-1 on the season. Friday’s games include North Kitsap JV hosting Kennedy JV; North Olympic vs. Bainbridge (Saturday) at 10:30 a.m.

The Washington High School Boys Lacrosse Association begins play Friday.

Bainbridge and Bellevue will play at 8 p.m. at Bellevue. The Wolverines are the two-time defending state champions, while Bainbridge was a 2013 state semifinalist.

Other local teams playing include Emerald Ridge-Puyallup at North Kitsap and Vashon at Klahowya. Both those games are Saturday.


Bremerton’s Dixon, Kluge earn MVP honors

Thursday, February 27th, 2014

Bremerton seniors Deonte Dixon and Sawyer Kluge claimed Olympic League MVP honors Thursday. Dixon, whose team plays Lake Washington on Saturday for a berth in the Class 2A state tournament, averaged 18.9 points and 3.1 steals during the regular season.

Kluge led Bremerton’s girls in nearly every statistical category with 22.6 points per game, 11.7 rebounds, 2.4 assists and 4.5 steals.

Bremerton’s Darren Bowden earned coach of the year honors on the boys side, while girls coach of the year honors went to Sequim’s Evan Still.

Also, Chimacum’s Lauren Thacker, a senior, and Kiersten Snyder, a junior, were named to the honorable mention all-Nisqually League team.

All-Olympic League

MVP—Sawyer Kluge, Bremerton

Coach of the year—Evan Still, Sequim

Sportsmanship—North Mason

First team—Maddy Hinrichs, sr., Port Angeles; Olivia Williams, jr., Olympic; Rebekah Baugh, jr., North Kitsap; Krista Johnson, sr., Port Angeles; Jewel Johnson, sr., Port Townsend.

Second team—Napua Fontes, sr., Kingston; Alexas Besand, sr., Sequim; Katelyn Carper, jr., Kingston; Drew Clark, jr., Kingston; Kristin Brown, sr., North Kitsap.

Honorable mention—Caitlin Stoffferahn, jr., Sequim; Elise Beuke, jr., Sequim; McKenzie Bentz, so., Sequim; Kylee Jeffers, sr., Port Angeles; Bailee Jones, sr., Port Angeles; Aileen Kaye, so., Kingston; Molly Lemmon, so., North Kitsap; Izzy Severns, jr., Klahowya; Lilli Stenzel, sr., Olympic; Katie Campana, fr., Olympic; Mikaela Shumaker, jr., North Mason; Jayde Richardson, sr., Port Townsend.

Boys Basketball

All-Olympic League

MVP—Deonte Dixon, Bremerton

Coach of the year—Darren Bowden, Bremerton

Sportsmanship—Olympic

First team—Alex Barry, jr., Sequim; Calvin Dennis, jr., NK; Paul Spaltenstein, sr., PT; Makaleb McInnis, jr., Olympic; Cole Rabedeaux, sr., Kingston

Second team—Tarez Tyree Mason, sr., Bremerton; Derek Schumacher, sr., Port Angeles; TJ Mosely, sr., Olympic; Ethan Graebner, jr., North Kitsap; Kyle Setten, sr., Olympic.

Honorable mention—Jumier Johnson, so., Olympic; Hayden Gunderson, sr., Port Angeles; Anthony Pinza, sr., Sequim; Cody Russell, sr., Port Townsend; Daniel Burggraaf, jr., North Mason; Wayne Ayers, sr., Bremerton; Rory Kallappa, sr., Sequim; Matt Duckworth, sr., North Mason; Devontea Davenport, jr., North Mason.


State swimming Day 2 Updates

Saturday, February 22nd, 2014

I’m back in Federal Way for the second day of the state boys swimming and diving meet at the King County Aquatic Center.

The Class 4A meet is done and Newport of Bellevue won the team title with a score of 215.5 points, followed by Issaquah (171) and Gig Harbor (169).

Thomas Anderson, a sophomore from Federal Way, setting a state record in 48.10 seconds in the 100-yard backstroke. Anderson broke Thane Maudslien’s time from last year of 48.56. Maudslien is a Kennedy graduate and is a freshman at the University of Arizona.

Kitsap didn’t have any swimmers make the finals.

The 2A meet begins at 2:30 p.m. followed by the 3A meet at 6:30 p.m.

UPDATE: The 2A meet is underway and Port Angeles won the consolation finals in the 200 medley relay in 1:47.19. North Kitsap finished 13th overall in 1:49.31.

In the 200 IM, Kingston’s Kevin Fox finished 13th in 2:09.76. PA’s John Macias was fifth in 2:02.08.

Through four events, Steilacoom leads the team standings with 76 points, followed by Archbishop Murphy (70) and Lindbergh (69). Port Angeles is ninth (32), North Kitsap is 23rd (8), Kingston is 25th (6) and Klahowya 27th (4).

In the 100 butterfly, Fox placed 13th in 57.10 while PA’s Wei-Yan Fu was 12th in 56.92. The 200 free relay saw Kingston’s 200 free relay place 11th in 1:37.35 and NK’s relay was 12th in 1:37.38. Macias was also fifth in the 100 backstroke in 56.07.

In the 400 free relay, PA placed 11th in 3:31.43.

That’s it for 2A.

Up next is the 3A meet at 6:30(ish)… the meet is running behind.

UPDATE

The 3A meet has begun and Bainbridge has two swimmers on the podium already. Spencer Alpaugh finished seventh in the 200 IM in 1:57.59 and Marcus Tonsmann was eighth in the 200 free in 1:48.25.

Tonsmann also finished 13th in the 100 fly in 53.38. The Spartans 200 free relay placed eighth while the sixth place finish by Sam Alpaugh in the 100 back, CJ Waite’s sixth in the 100 breast (along with the ninth place by Keenan Grant and Bill Lee) helped lead Bainbridge to a fourth-place finish in the team standings.

The Spartans may have started slow, but with such a strong finish, and plenty of talent coming back, don’t be surprised to see Bainbridge make another run at the medal stand next year.

That’s it for swimming this year. The 2014-15 season will kickoff in November with the girls meet.


Boys and girl basketball leaders

Thursday, February 6th, 2014

This week’s basketball leaders are now available.

Enjoy.

Leaders

Boys Basketball

Scoring

Player, school GP .Avg

Deonte Dixon, Brem 18 18.9

Caulin Bakalarski, SK 19 18.1

Alex Barry, Seq 17 18.1

Ryley Callaghan, SK 19 17.1

Calvin Dennis, NK 16 14.9

Paul Spaltenstein, PT 18 14.9

Hunter Hathaway, PA 17 14.7

Andrew Schwieterman, CK 19 13.8

Derek Schumacher, PA 17 13.4

Austin Murray, CK 19 13.4

Joey Blacker, Bain 18 13.2

Matt Duckworth, NM 18 13.2

Tyree Mason, Brem 17 12.8

Ethan Graebner, NK 17 12.6

Cody Russell, PT 18 12.3

Hayden Gunderson, PA 17 11.7

Makaleb McInnis, Oly 18 11.5

Steve Johnson, CK 19 11.1

Rory Kallappa, Seq 13 10.8

Oskar Dieterich, Bain 18 10.3

TJ Mosley, Oly 18 10.3

Rebounds

Player, school GP .Avg

Calvin Dennis, NK 16 12.7

Austin Murray, CK 19 10.4

Daniel Burggraaf, NM 18 9.8

Oskar Dieterich, Bain 18 9.6

Jumier Johnson, Oly 17 8.2

Alex Barry, Seq 17 8.2

Marquis Gurske, NM 16 7.9

Forest Bingham, SK 18 7.4

Hunter Hathaway, PA 17 7.3

Deonte Dixon, NM 18 6.8

Adam Lemmon, NK 18 6.7

Skyler Coppenrath, PT 14 6.6

Ben Beatie, Bain 18 6.5

Terrick Sims, NM 18 6.5

Jacob King, PT 18 6.4

Caulin Bakalarski, SK 19 6.3

Erik Christensen, Seq 17 6.3

Joey Blacker, Bain 18 5.5

Rory Kallappa, Seq 13 5.5

Alex Smith, CK 19 5.5

Paul Spaltenstein, PT 18 5.4

Derek Schumacher, PA 17 5.4

Steve Johnson, CK 19 5.4

Mitchell Knuckey, Kla 18 5.0

Assists

Player, school GP .Avg

Cody Russell, PT 18 7.2

Ryley Callaghan, SK 6.3

Brady Konopaski, PA 17 5.6

Blake Swanson, Bain 18 5.2

Anthony Pinza, Seq 17 5.2

Tyree Mason, Brem 17 5.1

Andrew Schwieterman, CK 19 4.8

Steve Johnson, CK 19 4.2

TJ Mosley, Oly 18 3.7

David Perry, NK 18 3.5

Casey Windrel, Brem 18 3.4

Jacob Gotchall, Kla 18 3.3

Calvin Dennis, NK 16 3.2

Ethan Graebner, NK 17 2.9

Trent Schulte, Bain 18 2.7

Derek Schumacher, PA 17 2.7

Makaleb McInnis, Oly 18 2.6

Caulin Bakalarski, SK 2.4

Daniel Charlton, PT 18 2.3

Michael Urquhart, NK 18 2.2

Alex Barry, Seq 17 2.2

Hayden Gunderson, PA 17 2.1

Steals

Player, school GP .Avg

Cody Russell, PT 18 4.3

Andrew Schwiterman, CK 19 3.4

Tyree Mason, Brem 17 3.3

Deonte Dixon, Brem 18 3.1

Casey Windrel, Brem 18 2.5

Alex Barry, Seq 17 2.4

TJ Mosley, Oly 18 2.3

Caulin Bakalarski, SK 19 2.3

Derek Schumacher, PA 17 2.3

Brady Konopaski, PA 17 2.2

Steve Johnson, CK 19 2.1

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Sawyer Kluge, Brem 17 22.6

Rebekah Baugh, NK 16 17.2

Olivia Williams, Oly 18 14.6

Maddie White, CK 18 14.6

Maddy Hinrichs, PA 17 14.1

Desere’e Doty, CPA 12 13.8

Krista Johnson, PA 18 13.4

Kristin Brown, NK 10 13.3

Gabrielle Stewart, SK 19 12.9

Jewel Johnson, PT 19 12.3

Izzy Severns, Kla 17 12.2

Cailyn Cattell, CPA 17 11.4

Jayde Richardson, PT 19 10.6

Tiffani Ferrell, CK 17 10.4

Napua Fontes, King n/a 10.4

Taylor Krouse, CK 19 10.2

Katie Campana, Oly 18 9.7

Drew Clark, King n/a 9.7

Holly Bandara, CPA 16 9.4

Kayelee Yergeau, SK 19 9.3

Molly Lemmon, NK 16 9.2

Mikaela Shumaker, NM 18 8.6

Katelyn Carper, King n/a 8.3

Aileen Kaye, King n/a 6.9

Lilli Stenzel, Oly 18 6.8

Quincy Satran, NM 14 6.8

Bailee Jones, NK 16 6.6

Alyssa Beach, Brem 16 6.6

Patricia Reeves, PT 18 6.4

Hayley O’Dell, SK 18 6.3

Marina Hartford, Kla 15 6.2

Sam Williams, CK 17 6.1

Skyler Bakken, King n/a 6.1

Rebounds

Name, team GP Avg.

Jayde Richardson, PT 19 15.4

Kalie Nation, CPA 17 11.5

Sawyer Kluge, Brem 17 11.3

Cailyn Cattell, CPA 17 11.3

Drew Clark, King n/a 9.5

Olivia Williams, Oly 18 9.3

Lacy Johnson, Brem 14 8.9

Patricia Reeves, PT 18 8.8

Mikaela Shumaker, NM 18 8.8

Molly Lemmon, NK 16 8.7

Desere’e Doty, CPA 12 7.1

Kristin Brown, NK 10 7.0

Madison Sturgeon, Kla 17 6.6

Liz Lamoureux, Brem 17 6.4

Serena Otis, Oly 10 6.4

Katie Thorsen, CK 19 6.3

Rilke Rutenbeck, PT 19 6.3

Kaylee Yergeau, SK 19 6.3

Gabrielle Stewart, SK 19 6.1

Tiffani Ferrell, CK 17 6.0

Anna Gaines, King n/a 6.0

Alycia Heriford, Brem 17 5.9

Katie Campana, Oly 18 5.8

Bailee Jones, PA 16 5.5

Brianna Shafer, SK 18 5.5

Hayley O’Dell, SK 18 5.2

Danielle Monzon, Oly 18 5.1

Quincy Satran, NM 14 5.0

Assists

Name, team GP Avg.

Jewel Johnson, PT 19 5.7

Rebekah Baugh, NK 16 4.4

Napua Fontes, King n/a 4.1

Maddie White, CK 18 4.0

Krista Johnson, PA 18 3.7

Desere’e Doty, CPA 12 3.0

Alyssa Beach, Brem 16 2.8

Danielle Monzon, Oly 10 2.8

Izzy Severns, Kla 17 2.6

Lilli Stenzel, Oly 18 2.6

Sawyer Kluge, Brem 17 2.5

Maddy Hinrichs, PA 17 3.5

Kailey Bandara, CPA 17 2.6

Taylor Krouse, CK 19 2.6

Hannah Snyder, NK 16 2.4

Emma Laurion, CPA 14 2.4

Olivia Williams, Oly 18 2.2

Cailyn Cattell, CPA 17 2.2

Sam Williams, CK 17 2.2

Kylee Jeffers, NK 18 2.1

Mary Beth Bray, SK 18 2.1

Katelyn Carper, King n/a 2.1

Katie Campana, Oly 18 2.1

Starr Rodenhurst, CK 15 2.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 18 6.3

Izzy Severns, Kla 17 5.3

Mikaela Shumaker, NM 18 5.0

Sawyer Kluge, Brem 17 4.9

Lilli Stenzel, Oly 18 3.6

Krista Johnson, PA 18 3.6

Kristin Brown, NK 16 3.3

Napua Fontes, King n/a 3.3

Maddy Hinrichs, PA 17 3.2

Emma Laurion, CPA 14 3.1

Marina Hartford, Kla 15 3.0

Alyssa Beach, Brem 16 3.0

Rebekah Baugh, NK 16 2.9

Jewel Johnson PT 19 2.8

Danielle Monzon, Oly 10 2.7

Aileen Kaye, King n/a 2.7

Maddie Boe, PA 18 2.6

Taylor Krouse, CK 19 2.6

Katelyn Carper, King n/a 2.6

Gabrielle Stewart, SK 19 2.5

Sarah Cooper, Kla 17 2.4

Katie Campana, Oly 18 2.4

Sam Williams, CK 15 2.4

Starr Rodenhurst, CK 15 2.1

Alycia Heriford, Brem 17 2.1

Olivia Williams, Oly 18 2.1

Kaylee Yergeau, SK 19 2.0

 


Week 3 basketball leaders right here!

Thursday, January 30th, 2014

Hot off the press!!

Ugh. I can’t believe I wrote that. Oh well.

Here is your weekly dose of high school boys and girls basketball stat leaders.

Boys Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Caulin Bakalarski, SK 15 18.9

Deonte Dixon, Brem 16 18.0

Ryley Callaghan, SK 15 16.3

Paul Spaltenstein, PT 16 15.0

Calvin Dennis, NK 13 14.7

Hunter Hathaway, PA 16 14.5

Joey Blacker, Bain 15 13.9

Andrew Schwieterman, CK 17 13.5

Austin Murray, CK 17 13.3

Tyree Mason, Brem 15 13.2

Derek Schumacher, PT 16 12.8

Ethan Graebner, NK 14 12.1

Cody Russell, PT 16 11.5

Makaleb McInnis, Oly 16 11.4

Hayden Gunderson, PA 16 11.0

Steve Johnson, CK 17 10.8

TJ Mosley, Oly 16 10.7

Michael Urquhart, NK 15 10.2

Jumier Johnson, Oly 16 10.1

Oskar Dieterich, Bain 15 10.0

Rebounds

Name, team GP Avg.

Calvin Dennis, NK 13 12.0

Austin Murray, CK 17 10.1

Oskar Dieterich, Bain 15 10.0

Marquis Gurske, Brem 16 8.2

Jumier Johnson, Oly 16 8.1

Forest Bingham, SK 14 7.3

Hunter Hathaway, PA 16 7.3

Adam Lemmon, NK 15 6.4

Skyler Coppenrath, PT 12 6.4

Jacob King, PT 16 6.4

Terrick Sims, Brem 16 6.2

Caulin Bakalarski, SK 15 6.2

Joey Blacker, Bain 15 6.0

Ben Beatie, Bain 15 6.0

Deonte Dixon, Brem 16 6.0

Damarius Johnson, Oly 11 5.9

Paul Spaltenstein, PT 16 5.6

Steve Johnson, CK 17 5.6

Derek Schumacher, PA 16 5.3

Mitchell Knuckey, Kla 15 5.0

Assists

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 16 7.1

Ryley Callaghan, SK 15 6.3

Brady Konopaski, PA 16 5.3

Blake Swanson, Bain 15 5.2

Tyree Mason, Brem 15 5.2

A. Schwieterman, CK 17 4.7

Steve Johnson, CK 17 4.1

TJ Mosley, Oly 16 3.6

David Perry, NK 15 3.4

Calvin Dennis, NK 13 3.2

Trent Schulte, Bain 15 2.7

Derek Schumacher, PA 16 2.7

Ethan Graebner, NK 14 2.6

Makaleb McInnis, Oly 16 2.4

Caulin Bakalarski, SK 16 2.4

Hayden Gunderson, PA 16 2.1

Michael Urquhart, NK 15 2.1

Eric Wattree, SK 15 2.1

Steals

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 16 4.4

Andrew Schwieterman, CK 17 3.5

Tyree Mason, Brem 15 3.4

TJ Mosley, Oly 16 2.3

Brady Konopaski, PA 16 2.3

Derek Schumacher, PA 16 2.2

Steve Johnson, CK 17 2.0

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Sawyer Kluge, Brem 15 23.8

Olivia Williams, Oly 16 14.8

Maddy Hinrichs, PA 16 14.4

Maddie White, CK 16 14.4

Desere’e Doty, CPA 12 13.8

Krista Johnson, PA 17 13.3

Izzy Severns, Kla 15 12.2

Jewel Johnson, PT 17 12.0

Cailyn Cattell, CPA 15 11.1

Taylor Krouse, CK 17 10.5

Tiffani Ferrell, CK 15 10.4

Katie Campana, Oly 16 9.9

Jayde Richardson, PT 17 9.6

Holly Bandara, CPA 15 8.6

Mikaela Shumaker, NM 16 8.3

Patricia Reeves, PT 16 7.0

Lilli Stenzel, Oly 16 6.9

Bailee Jones, PA 15 6.9

Quincy Satran, NM 12 6.8

Alyssa Beach, Brem 14 6.3

Marina Hartford, Kla 13 6.2

Rebounds

Name, team GP Avg.

Jayde Richardson, PT 17 14.1

Cailyn Cattell, CPA 15 11.0

Sawyer Kluge, Brem 15 10.9

Kalie Nation, CPA 15 10.7

Olivia Williams, Oly 16 9.5

Lacy Johnson, Brem 14 8.9

Mikaela Shumaker, NM 16 8.8

Patricia Reeves, PT 16 8.2

Desere’e Doty, CPA 12 7.1

Madison Sturgeon, Kla 15 6.5

Katie Thorsen, CK 17 6.3

Rilke Rutenbeck, PT 17 6.2

Assists

Name, team GP Avg.

Jewel Johnson, PT 17 5.3

Taylor Krouse, CK 17 4.2

Krista Johnson, PA 17 3.5

Maddy Hinrichs, PA 16 3.4

Desere’e Doty, CPA 12 3.0

Alyssa Beach, Brem 14 2.8

Sawyer Kluge, Brem 15 2.6

Lilli Stenzel, Oly 16 2.5

Maddie White, CK 16 2.4

Katie Campana, Oly 16 2.3

Cailyn Cattell, CPA 15 2.2

Kylee Jeffers, PA 17 2.1

Olivia Williams, Oly 16 2.1

Izzy Severns, Kla 15 2.0

Marina Hartford, Kla 13 2.0

Emma Laurion, CPA 12 2.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 16 5.9

Sawyer Kluge, Brem 15 5.2

Izzy Severns, Kla 15 4.8

Mikaela Shumaker, NM 16 4.6

Desere’e Doty, CPA 12 4.0

Krista Johnson, PA 17 3.6

Lilli Stenzel, Oly 16 3.5

Maddy Hinrichs, PA 16 3.3

Alyssa Beach, Brem 14 3.1

Marina Hartford, Kla 13 2.8

Emma Laurion, CPA 12 2.8

Taylor Krouse, CK 17 2.8

Maddie Boe, PA 17 2.6

Jewel Johnson, PT 17 2.6

Katie Campan, Oly 16 2.4

Alycia Heriford, Brem 15 2.3

Sarah Cooper, Kla 15 2.1

Olivia Williams, Oly 16 2.0


Week 2 of basketball leaders here

Friday, January 24th, 2014

A little late, but here’s the boys and girls leaders for basketball this week.

Enjoy!

Boys Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Caulin Bakalarski, SK 13 18.9

Alex Barry, Seq 14 18.4

Deonte Dixon, Brem 15 17.8

Ryley Callaghan, SK 13 17.1

Paul Spaltenstein, PT 14 15.6

Joey Blacker, Bain 15 14.6

Calvin Dennis, NK 12 14.2

Andrew Schwieterman, CK 15 13.7

Hunter Hathaway, PA 13 13.6

Cole Rabedeaux, King 15 13.3

Tyree Mason, Brem 14 13.2

Derek Schumacher, PA 13 13.2

Matt Duckworth, NM 15 13.0

Austin Murray, CK 15 13.0

Hayden Gunderson, PA 13 12.8

Ethan Graebner, NK 13 11.9

Steve Johnson, CK 15 11.1

Matt Becker, NM 15 11.0

Michael Urquhart, NK 14 10.8

Rory Kallappa, Seq 13 10.8

Cody Russell, PT 14 10.6

Oskar Dieterich, Bain 15 10.5

David Perry, NK 14 10.1

Rebounds

Name, team GP Avg.

Calvin Dennis, NK 12 11.8

Austin Murray, CK 15 10.4

Oskar Dieterich, Bain 15 10.1

Daniel Burggraff, NM 15 9.0

Alex Barry, Seq 14 8.2

Marquis Gurske, Brem 15 8.2

Forest Bingham, SK 12 7.4

Nathan Carlton, King 15 7.2

Hunter Hathaway, PA 13 6.6

Joey Blacker, Bain 15 6.5

Eric Christensen, Seq 14 6.4

Caulin Bakalarski, SK 13 6.3

Terrick Sims, Brem 15 6.2

Skyler Coppenrath, PT 13 6.2

Alex Lemmon, NK 14 6.2

Jacob King, PT 14 6.1

Derek Schumacher, PA 13 5.9

Ben Beatie, Bain 15 5.8

Rory Kallappa, Seq 13 5.5

Paul Spaltenstein, PT 14 5.4

Steve Johnson, CK 15 5.4

Deonte Dixon, Brem 15 5.0

Assists

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 14 6.8

Ryley Callaghan, SK 13 6.3

Anthony Pinza, Seq 14 5.2

Tyree Mason, Brem 14 5.2

Blake Swanson, Bain 15 5.1

Andrew Schwieterman, CK 15 5.0

Brady Konopaski, PA 13 4.9

Steve Johnson, CK 15 4.1

David Perry, NK 14 3.4

Calvin Dennis, NK 12 3.3

Trent Schulte, Bain 15 3.0

Beau Rabedeaux, King 15 2.8

Derek Schumacher, PA 13 2.6

Cole Rabedeaux, King 15 2.5

Caulin Bakalarski, SK 13 2.5

Ethan Graebner, NK 13 2.5

Hayden Gunderson, PA 13 2.3

Eric Wattree, SK 13 2.2

Daniel Charlton, PT 14 2.2

Alex Barry, Seq 14 2.2

Sean Dwyer, PT 14 2.1

Michael Urquhart, NK 14 2.1

Steals

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 14 4.5

Andrew Schwieterman, CK 15 3.8

Tyree Mason, Seq 14 3.4

Beau Rabedeaux, King 15 3.1

Cole Rabedeaux, King 15 2.5

Alex Barry, Seq 14 2.3

Derek Schumacher, PA 13 2.3

Brady Konopaski, PA 13 2.2

Steve Johnson, CK 15 2.2

Ryley Callaghan, SK 13 2.0

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Rebekah Baugh, NK 13 17.8

Olivia Williams, Oly 15 14.8

Maddie White, CK 14 14.4

Desere’e Doty, CPA 7 13.7

Maddy Hinrichs, PA 14 13.6

Krista Johnson, PA 15 13.1

Kalie Nation, CPA 10 11.9

Taylor Krouse, CK 15 10.9

Napua Fontes, King 13 10.5

Holly Bandara, CPA 10 10.5

Tiffani Ferrell, CK 13 10.5

Drew Clark, King 14 9.4

Katie Campana, Oly 15 9.4

Molly Lemmon, NK 13 9.0

Caitlyn Cattell, CPA 10 8.5

Bailee Jones, PA 13 7.2

Lilli Stenzel, Oly 12 6.1

Rebounds

Name, team GP Avg.

Kalie Nation, CPA 10 11.9

Drew Clark, King 14 9.6

Olivia Williams, Oly 15 9.5

Caitlyn Cattell, CPA 10 9.4

Molly Lemmon, NK 13 8.6

Desere’e Doty, CPA 7 8.4

Serena Otis, Oly 10 6.4

Katie Thorsen, CK 14 6.3

Tiffani Ferrell, CK 13 6.0

Bailee Jones, PA 13 6.0

Anna Gaines, NK n/a 6.0

Assists

Name, team GP Avg.

Napua Fontes, King 13 4.5

Rebekah Baugh, NK 13 4.4

Taylor Krouse, CK 15 4.2

Maddie White, CK 14 4.1

Krista Johnson, PA 15 3.5

Maddy Hinrichs, PA 14 3.4

Aileen Kaye, King 15 3.2

Desere’e Doty, CPA 7 3.0

Lilli Stenzel, Oly 15 2.5

Hannah Snyder, NK 13 2.4

Emma Laurion, CPA 7 2.4

Katie Campana, Oly 15 2.3

Olivia Williams, Oly 15 2.2

Kylee Jeffers, PA 15 2.1

Katelyn Carper, King 12 2.0

Starr Rodenhurst, CK 11 2.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 14 6.2

Desere’e Doty, CPA 7 4.9

Krista Johnson, PA 15 3.7

Kristin Brown, NK 8 3.6

Lilli Stenzel, Oly 15 3.6

Napua Fontes, King 13 3.5

Maddy Hinrichs, PA 14 3.4

Taylor Krouse, CK 15 2.9

Rebekah Baugh, NK 13 2.8

Maddie Boe, PA 14 2.7

Aileen Kaye, King 15 2.7

Katelyn Carper, King 12 2.4

Katie Campana, Oly 15 2.4

Sam Williams, CK 13 2.1

Olivia Williams, Oly 15 2.1

Starr Rodenhurst, CK 11 2.1

 


Boys and girls basketball leaders are here

Thursday, January 16th, 2014

We know you’ve been anxiously awaiting the first round of the West Sound boys and girls basketball leaders.

So, without further ado, here you go.

Boys Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Alex Barry, Seq 11 18.8

Deonte Dixon, Brem 13 17.8

Caulin Bakalarski, SK 11 17.2

Ryley Callaghan, SK 11 16.5

Paul Spaltenstein, PT 12 16.3

Joey Blacker, Bain 12 15.1

Hunter Hathaway, PA 12 14.1

Andrew Schwieterman, CK 9 13.7

Calvin Dennis, NK 11 13.5

Derek Schumacher, PA 12 13.3

Hayden Gunderson, PA 12 13.1

Mark Duckworth, NM 12 13.0

Tyree Mason, Brem 13 12.5

Ethan Graebner, NK 11 12.3

Austin Murray, CK 9 11.9

Steve Johnson, CK 9 11.2

Matt Becker, NM 12 11.0

Rory Kallappa, Seq 11 11.0

Michael Urquhart, NK 13 10.2

Cody Russell, PT 12 10.9

Oskar Dieterich, Bain 12 10.5

Rebounds

Name, team GP Avg.

Calvin Dennis, NK 11 11.8

Austin Murray, CK 9 9.9

Marquis Gurske, Brem 13 8.4

Daniel Burggraaf, NM 12 8.0

Alex Barry, Seq 11 7.7

Forest Bingham, SK 11 7.4

Davontea Davenport, NM 12 7.0

Eric Christensen, Seq 11 6.9

Terrick Sims, Brem 13 6.4

Hunter Hathaway, PA 12 6.4

Derek Schumacher, PA 12 6.1

Adam Lemmon, NK 13 6.1

Caulin Bakalarski, SK 11 6.0

Jacob King, PT 12 5.9

Rory Kallappa, Seq 11 5.9

Steve Johnson, CK 9 5.7

Paul Spaltenstein, PT 12 5.8

Deonte Dixon, Brem 13 5.1

Jarrod Felix, NK 8 5.0

Steals

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 12 4.5

Andrew Schwieterman, CK 9 3.8

Tyree Mason, Brem 13 3.4

Alex Barry, Seq 11 2.4

Steve Johnson, CK 9 2.3

Brady Konopaski, PA 12 2.3

Derek Schumacher, PA 12 2.3

Caulin Bakalarski, SK 11 2.0

Assists

Name, team GP Avg.

Cody Russell, PT 12 6.8

Ryley Callaghan, SK 11 6.3

Anthony Pinza, Seq 11 5.3

Tyree Mason, Brem 13 5.2

Brady Konopaski, PA 12 5.2

Andrew Schwieterman, CK 9 4.9

Steve Johnson, CK 9 4.1

David Perry, NK 13 3.2

Calvin Dennis, NK 11 2.8

Derek Schumacher, PA 12 2.6

Ethan Graebner, NK 12 2.5

Michael Urquhart, NK 13 2.3

Alex Barry, Seq 11 2.3

Hayden Gunderson, PA 12 2.3

 

Girls Basketball

Scoring

Name, team GP Avg.

Sawyer Kluge, Brem 12 23.1

Rebekah Baugh, NK 11 17.9

Kristin Brown, NK 8 14.9

Olivia Williams, Oly 13 14.9

Izzy Severns, Kla 11 14.8

Maddie White, CK 12 14.5

Gabrielle Stewart, SK 13 14.2

Jewel Johnson, PT 11 14.0

Maddy Hinrichs, PA 12 13.5

Krista Johnson, PA 13 12.5

Taylor Krouse, CK 13 11.3

Alexas Besand, Seq 13 11.1

Napua Fontes, King 10 10.5

Taylor Tye, Bain 10 10.4

Tiffani Ferrell, CK 11 10.3

Jayde Richardson, PT 11 10.2

Kaylee Yergeau, SK 13 10.2

Drew Clark, King 11 9.9

Molly Lemmon, NK 11 9.2

Katie Campana, Oly 13 9.2

Caitlin Stofferahn, Seq 13 8.5

Aileen Kaye, King 11 7.4

Mikaela Shumaker, NM 12 7.4

Lilli Stenzel, Oly 13 7.2

Kaitlin Carper, King 12 6.9

Shania Anderson, Oly 10 6.9

Alyssa Beach, Brem 11 6.7

Mareena Hartford, Kla 10 6.2

Rosie Brown, Bain 10 6.0

Patricia Reeves, PT 10 6.0

Rebounds

Name, team GP Avg.

Jayde Richardson, PT 11 16.2

Alexas Besand, Seq 13 10.3

Drew Clark, King 11 9.5

Sawyer Kluge, Brem 11 9.3

Lacy Johnson, Brem 12 9.3

Patricia Reeves, PT 10 9.1

Olivia Williams, Oly 13 8.6

Mikaela Shumaker, NM 12 8.5

Molly Lemmon, NK 11 8.2

Rilke Rutenbeck, PT 11 7.2

Kristin Brown, NK 8 7.1

Kaylee Yergeau, SK 13 7.0

Rosie Brown, Bain 10 6.4

Bailee Jones, PA 11 6.4

Serena Otis, Oly 10 6.3

Kayla Buchmeier, Bain 10 6.2

Liz Lamoureux, Brem 12 6.2

Katie Thorsen, CK 13 6.2

Anna Gaines, King 12 6.0

Madison Sturgeon, Kla 11 6.0

Gabrielle Stewart, SK 13 6.0

Brianna Shafer, SK 13 6.0

Steals

Name, team GP Avg.

Maddie White, CK 12 6.2

Sawyer Kluge, Brem 12 4.9

Izzy Severns, Kla 11 4.5

Mikaela Shumaker, NM 12 4.5

Napua Fontes, King 11 3.8

Lilli Stenzel, Oly 13 3.7

Kristin Brown, NK 8 3.6

Krista Johnson, PA 13 3.6

Maddy Hinrichs, PA 12 3.5

Alyssa Beach, Brem 11 3.4

Rebekah Baugh, NK 11 3.2

Jewel Johnson, PT 11 2.9

Aileen Kaye, King 11 2.8

Taylor Krouse, CK 13 2.8

Maddie Boe, PA 13 2.7

Mareena Hartford, Kla 10 2.4

Kaitlin Carper 12 2.4

Gabrielle Stewart, SK 13 2.4

Katie Campana, Oly 13 2.3

Alycia Heriford, Brem 12 2.3

Izzy Severns, Kla 11 2.1

Hannah Snyder, NK 11 2.0

Assists

Name, team GP Avg.

Jewel Johnson, PT 11 5.8

Napua Fontes, King 10 4.5

Rebekah Baugh, NK 11 4.2

Maddie White, CK 12 4.2

Taylor Krouse, CK 13 4.0

Krista Johnson, PA 13 3.5

Aileen Kaye, King 11 3.3

Maddy Hinrichs, PA 12 3.3

Sawyer Kluge, Brem 12 2.8

Hannah Snyder, NK 11 2.7

Alyssa Beach, Brem 10 2.4

Mareena Hartford, Kla 10 2.4

Lilli Stenzel, Oly 13 2.4

Kylee Jeffers, PA 13 2.3

Alycia Heriford, Brem 11 2.2

Kaitlin Carper, King 12 2.1

Izzy Severns, Kla 11 2.1

Rilke Rutenbeck, PT 11 2.0

Katie Campana, Oly 13 2.0


Available on Kindle

Archives