The Prep Beat

News updates on area high schools. By Sun sports staff writers Chuck Stark, Jeff Graham, Annette Griffus and Nathan Joyce.
Subscribe to RSS

Mat Classic: Four locals win titles

February 16th, 2013 by jeff graham

(NOTE: Go here for the most updated results)

Through five finals matches, four Kitsap wrestlers have won titles: Klahowya’s Adam Burchett, North Kitsap’s Jake Velarde, Kingston’s Bobby Reece and Sonya Redbird. Olympic’s Zeke Gaeta and South Kitsap’s Damien Medeiros took second.

Listed below are the championship matchups and all the placing matches.

Class 4A
Championship round
285—Brandon Johnson (Lake Stevens) d. Damien Medeiros (SK) 7-3.
Third/fourth place
152—Trevor Anderson (Bet) d. Adam Gascoyne (SK) 12-3.
Fifth/sixth place
170—Bryce Broome (SK) d. John Boekelman (Ken) 5-0.
Seventh/eighth place
120—Chase Clasen (ML) d. Warren Sprecher (CK) 4-2. 182—James West (Aub) p. Michael Beard (SK) 1:19.

Class 3A
Seventh/eighth place
138—Dylan Read (Bain) d. Daniel Montoya (Int) 15-7

Class 2A
Championship round
120—Adam Burchett (Kla) d. Glenn Robertson (Fife) 10-3.
138—Jake Velarde (NK) d. Maverick Reddaway (Fife) 3-1 OT.
160—Bobby Reece (King) d. Cole Riccardo (Cen) 3-1.
170—Anton Yates (EVY) d. Zeke Gaeta (Oly) 10-1.
Third/fourth place
126—Trey Meyer (EVS) d. Ozzy Swagerty (PA) 3-1. 132—Brian Burchett (Kla) d. Trevor Kurtz (WR) 4-0. 170—Billy Tufts (WFW) d. Brian Cristion (PA) 2-0. 220—Caleb Newman (Lyn) p. Rusty Hoffman (Brem) 1:38.
Fifth/sixth place
106—Tyler Gale (PA) d. Bailey McBride (Ced) 11-3. 145—Jed Schliesman (Sum) p. Avory Acfalle (Oly) :17. 170—Aaron Dickson (King) d. John Santos (Ste) by injury def. 220—Kyle LaFritz (PA) d. Spencer Pedroni (Fife) 8-7l
Seventh/eighth place
120—Zach Freeman (Cla) p. Isaiah Rodenhurst (Oly) 4:51. 160—Stephen Camden (Was) p. Tyler Grewell (NM) :29. 195—Darius Taylor-Jones (Brem) d. Trevonn Russell (Lin) 12-2. 220—Roberto Coronel (PA) d. Jay Moore (SW) 4-2. 285—Tristan Nelson (Lak) p. Umu Timoteo (Oly) 1:23.

Girls
Championship round
145—Sonya Redbird (King) p. Vanessa Dixon (TB) 5:46.
Third/fourth place
118—McKenna Emmert (Kel) d. Ivy Rodolf (King) 4-0.
Fifth/sixth place
130—Caeleenda Johnson (SK) p. Erin Locke (Was) 3:28.
Seventh/eighth place
100—Alison Johnson (CK) p. Elizabeth Schwendman (GH) 4:44.

 

Email This Post Email This Post Print This Post Print This Post

Leave a Reply

Before you post, please complete the prompt below.

(Not a trick question) What color is the pink house?

Available on Kindle

Archives