The Prep Beat

News updates on area high schools. By Sun sports staff writers Chuck Stark, Jeff Graham, Annette Griffus and Nathan Joyce.
Subscribe to RSS

South Kitsap’s Broome named Narrows defensive MVP

November 8th, 2012 by nathan joyce

South Kitsap defensive back Bryce Broome was named Narrows League 4A defensive MVP Thursday.
Broome led West Sound with eight interceptions. He had 69 tackles.
Central Kitsap had several players make the first team, including Greg Cleveland who was first-team on both sides of the ball.

All-Narrows League
MVP—Sefo Liufau, sr., Bellarmine Prep
Coach of the year—Tom Larsen, Bellarmine Prep
Offensive MVP—Jacob Swilley, sr., Yelm
Defensive MVP—Bryce Broome, sr., South Kitsap
First-team offense
QB—Garrett Gallinger, sr., Gig Harbor
RB—Nick Zawadzki, sr., Central Kitsap; Casey Bond, sr., Olympia.
WR—Greg Cleveland, sr., Central Kitsap; Garrett McKay, jr., Bellarmine Prep; Tom Simpson, sr., South Kitsap.
TE—Jacob Bills, sr., Stadium.
OL—Cody Anderson, sr., Yelm; Austin Kanouse, sr., South Kitsap; Elijah Klein, jr., Bellarmine Prep; Macartney McQuery, sr., Bellarmine; Austin Miller, sr., Central Kitsap.
Second-team offense
QB—Cody Lafontaine, sr., Central Kitsap.
RB—Bryce Broome, sr., South Kitsap; Lou Millie, jr., Bellarmine.
WR—Reese Carlson, jr., Gig Harbor; Drew Griffin, jr., Bellarmine.
OL—Matt McDougal, sr., Bellarmine; Damien Mederos, sr., South Kitsap; Lucas Petrovich, jr., South Kitsap; Reggie Salas, sr., Central Kitsap; Owen Taylor, jr., Gig Harbor.
First-team defense
DL—Tanner Hartsog, sr., Olympia; Joey Knight, sr., Olympia; Zach Knudson, sr., Central Kitsap; Hesse Shaw, sr., South Kitsap.
LB—Calvin Chandler, sr., Bellarmine; Adam Gascoyne, sr., South Kitsap; Andrew Kain, sr., Central Kitsap; Harrison White, sr., Gig Harbor.
DB—Greg Cleveland, sr., Central Kitsap; Mitch Fetting, jr., Olympia; Tre Scott, jr., Stadium; Jacob Swilley, sr., Yelm.
Second-team defense
DL—Brian Anduze, so., Central Kitsap; Kollin Crown, so., Yelm.
LB—Christian Tabille, sr., Stadium; Jake Salazar, sr., Bellarmine; Elijah Dela Cruz, jr. Olympia.
DB—Kyle Bronnell, sr., Yelm; Randy Jones, jr., Olympia; Garrett McKay, jr., Bellarmine; West O’Brien, sr., Bellarmine; Tyler Parker, sr., Central Kitsap.
First-team special teams
Returner—Adam Gascoyne, sr., South Kitsap.
Kicker—Matt Philichi, so., Bellarmine
Punter—Canton Cooper, so., South Kitsap.
Long snapper—Sam Lavoie, so., Stadium.
Second-team special teams
Returner—Garrett McKay, jr., Bellarmine.
Kicker—Vernon Parker, fr., Yelm.
Punter—Bryce Ikeda, so., Stadium.
Long snapper—Brendan Grassi-Carbone, Bellarmine.
Honorable mention—SK, Bryce Broome, kick returner, Nick Stoner, DB. CK, Andrew Scheiterman, DB.

Email This Post Email This Post Print This Post Print This Post

Leave a Reply

Before you post, please complete the prompt below.

Enter the word yellow here:

Available on Kindle

Archives